Armor- Abrams Reactive Armor Tile (M19, ARAT)

Dlaždice přídavného ERA pancíře pro tank M1A2

Část amerických tanků M1A2 Abrams, která sídlí v posádce v Německu, byla v roce 2017 vybavena novými dlaždicemi reaktivního pancéřování (ARAT).

Unikátní řešení reaktivního pancíře vznikalo spoluprací mnoha menších německých technologických firem s U.S. firmou Ebad, která program ARAT M19 zaštiťuje v Americe od roku 1986. Očekává se od něj lepší schopnost tanku Abrams čelit raketou poháněným granátům (RPG, rocket propelled grenades) a podobným prostředkům, které na bojišti představují pro tanky druhou největší hrozbu a to zejména ze stran pěchoty. 

Pro každý tank M1A2 je připravena lišta s připevněnými 31 dlaždicemi reaktivního pancíře,  které potom čtyřčlenný tým připne na tank. Celkově se tím přidají 2 tuny nákladu, takže ve výsledku Abrams váží 69 tun. Poté následují cvičení důležitá především pro řidiče tanků, kteří se musí adaptovat na  nové parametry výkonu tanků se zvýšenou hmotností a tudíž sníženou pohyblivostí.

Principiálně nejde o nic zvláštního, reaktivní pancíř je znám již od 70. let. Dlaždice jsou zaoblené, mají dvě vrstvy kovu proložené výbušinou. Iniciují se dopadem vysokorychlostního tělesa na svůj povrch. Při explozi je svrchní kovová deska tlačena proti síle dopadajícího projektilu. Každá dlaždice je tak na jedno použití a po aktivaci se musí vyměnit za novou. 

Při návrhu dlaždic ERA jde samozřejmě ještě o to, aby byly do vysoké míry insenzitivní a nerozněcovaly se např. žárem nebo nárazy střel z ručních zbraní. Na stranu druhou se ale ve své hvězdné chvíli roznítit musí, aby fungovaly a chránily životy vojáků.

Úroveň ochrany jimi získané nad standardní pancíř Abramsů Ebad hodnotí jako "greatly increased armor protection", přičemž toto řešení je co do hmotnosti rovněž "significantly lighter" než přidané pláty ocelové, které by obstarávaly stejný nárůst balistické ochrany. Jeden z vývojářů zdůrazňuje ještě tři důležité skutečnosti o ERA M19: Nevyžaduje žádnou údržbu, napájení elektřinou ani senzory. A na takovéto inovace většinou generálové slyší.

Dlaždice M19 mohou být instalovány ručně přímo v terénu a jsou důležité především pro typický scénář tankového bojiště budoucnosti, tedy zastavěného prostředí středního východu.

Zdroje

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwiB_4eziYfxAhXHBGMBHYKjBUQQFjAYegQILRAD&url=https%3A%2F%2Fwww.ebad.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2021%2F02%2FM-19_Abrams_Reactive_Armor_Tile__ARAT_released_2-1-21.pdf&usg=AOvVaw25Wg0tq8PB1TUvKzc38hke

https://www.army.mil/article/237406/18th_mp_brigade_installs_arat_tiles 

https://www.thedrive.com/the-war-zone/8144/u-s-army-m1-abrams-tanks-in-europe-are-getting-explosive-reactive-armor

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Bohatství nespočívá v mání velkých majetků nýbrž v mání malých potřeb.
Epiktétos