ammo- ATGM / ATGW

Anti-tank guided missile (ATGM), anti-tank guided weapon (ATGW)
Protitanková řízená střela

Pod ATGM, také anti-armor guided weapon rozumíme v češtině protitankovou řízenou střelu. Jejich hlavním cílem je ničení pancéřované hrozby, tedy tanků. Mohou být vystřelované z děla a ještě tlačené raketovým motorem. S rozvojem miniaturizované elektroniky zaznamenaly největší vývoj až za studené války a zaujaly místo vedle bezzákluzových děl a protitankových kanónů.

Původně byly odpalovány ručně a neseny jedním mužem a také manuálně naváděny. Později byly odpalovány z trojnožky a konečně jako montovaná zbraň na vozidle nebo letadlu.

Dávají modernímu bojovníkovi schopnost postřelovat tank větší hlavicí na delší vzdálenost. K tomuto účelu jsou nejčastěji vyzbrojeny tandemovou náloží k poražení explozivního reaktivního pancíře a dále tvarovanou náloží pro vytvoření projektilu tvořeného explozí proti hlavnímu pancíři.

Využity jsou všechny typy poloaktivního navádění (SACLOS), nejmodernější mají navádění přes infračervený obraz cíle nebo po radaru v pásmu W a nepotřebují navádění během letu, pracují tedy v módu fire-and-forget, jako PARS3, TRIGAT a SpikeLR. Některé útočí na tank shora, kde má nejslabší pancéřování (Javelin, Bill, ...)

Proti nim jsou vyvíjena aktivní protiopatření, ať už soft-kill nebo hard-kill (Štora, Trophy, Quick Kill, rušičky a mnohé další) a také klecový pancíř narušující správnou funkci kumulativních náloží (a proti němu opět zase tandemové hlavice). Také kouřová clona se dá využít k přerušení vizuálního kontaktu a tedy i návodčího paprsku.

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Anti-tank_guided_missile

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Všichni jsme tak trochu divní a člověk by se měl bát těch normálních.
Sylvester Stallone