AJAX Brimstone Overwatch

Antitank infantry fighting vehicle
Britská protitanková varianta IFV s ATGM

Část společnosti General Dynamics Land Systems  pro Velkou Británii roku 2021 představila protitankovou variantu svého nového vozidla pěchoty Ajax s řízenými střelami Brimstone. Ajax je početná rodina nových britských pásových bojových vozidel budoucnosti, která budou časem vystupovat vedle dosud neuskutečněných tanků Challenger 3 a obřích transportérů Boxer německého původu.

Nová varianta Overwatch je odvozena  od průzkumné varianty vozidel Ajax a dále přizpůsobena tak, aby vozidlo nemuselo přerušovat průzkumnou činnost v případě, že narazí na panceřované vozidlo nepřítele, aby na něj mohlo zaútočit pomocí ATGM  Brimstone,  zlikvidovat jej a pokračovat dál. K tomu nese 4 rakety systému Brimstone, jejich dosah přesahuje 10 km  a víme, že jde o střelu  typu fire-and-forget, tedy s duálním aktivním naváděním pomocí  milimetrového radaru nebo také s naváděním poloaktivním po laserovém paprsku. Každá střela s masivní protitankovou  tandemovou hlavicí váží 50 kg a měla by spolehlivě zničit každý tank,  se kterým se setká v příštích 10 až 20 letech. Brimstone mají schopnost zaměření až po odpalu a schopnost top-attack. Mohou postřelovat i nízko letící vrtulníky. ATGM Může vozidlo vést schované  pod pancířem vozidla. Zvažuje se  navíc varianta kompletu s dvěma kontejnery po čtyřech střelách Brimstone.

Zbraňová část vozidla se zakládá na špičkové elektronické architektuře  z  varianty Ares  z rodiny Ajax. Nově vylepšený raketový systém Brimstone pochází od  hlavní evropské raketové kanceláře MBDA. Britské Ministerstvo obrany chce mít necelých 600 kusů vozidel Ajax Overwatch. 

Zdroje

https://www.janes.com/defence-news/news-detail/gdls-uk-unveils-proposal-for-ajax-armed-overwatch-variant-in-partnership-with-mbda 

https://www.army-technology.com/features/ajax-overwatch-brimstone/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Spáchal jsem ten hřích, protože mne stvořitel mrštil do místa špíny, do záchoda, kde ta špína je.
z Kabaly