ZBD 09 Snow Leopard

Infantry fighting vehicle

Transportér a bojové vozidlo pěchoty čínského Norinco byl uveden 2009. Tento zástupce je osmikolové vozidlo se zbraňovou věží zamýšlené více jako IFV. Spolu s ním existuje také více APC varianta ZBL 09 a více palebná varianta Type 07 s houfnicovým nebo tankovým dělem menších ráží.

ZBD sdílí klasický design dnešních APC vycházející ze vzoru švýcarského Mowag Piranha. Jsou tu také některé odlišnosti typické pro asijská vozidla, jako vnitřní střílny pro ruční zbraně nebo střešní poklop řidiče s okny.

Pancéřování se spoléhá nejen na ocelovou svařovanou kostru ale také na přidané pláty pancíře s celkovou balistickou ochranou do 25 mm průbojného střeliva zpředu a 12,7 mm AP po stranách. O protiminové ochraně není nic známo, stejně jako můžeme pouze předpokládat výbavu, jaká je u západních transportérů dnes již standardní, tedy systém NBC ochrany, automatické hašení a klimatizaci. Z obrázků jsou patrny také tuby zadýmovacích granátometů umístěné na věži. Volitelná je výbava v podobě centrálního dohušťování pneumatik, GPS navigace a vyprošťovacího navijáku.

ZBD09 je vybaveno 30 mm kanónem typu chaingun, spřaženým 7,62 mm kulometem a dvěma řízenými protitankovými střelami Hong Jian-73C ATGM, které jsou naváděny po drátě.

Co se pohyblivosti týče, vozidlo je poháněno německým vodou chlazeným diesel motorem Deutz o výkonu 440 hp. Při poměrně nízké hmotnosti 21 tun tak může vozidlo hnát rychlostí 100 km/h po silnici. Vozidlo je také obojživelné a pomocí záďových vodních trysek může plavat rychlostí 8 km/h.

Existuje nespočet variant těchto vozidel, která se liší nejen výzbrojí pro různé typy misí, ale dost i jménem. Jsou tu také exportní varianty VN-1 a ST-1. Jedinou importující zemí je zatím Venezuela, přičemž Pakistán zahájil 2014 svoji vlastní licenční výrobu.

Specifikace

Hmotnost 21 tun; délka 8 m; posádka 3+7; diesel motor 390-440 hp; rychlost 100 km/h; dojezd 800 km;

Zdroje

http://www.tanks-encyclopedia.com/modern/china/ZBD-09.php

http://www.army-guide.com/eng/product4207.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Reakce přichází až když problém klepe na dveře.
Jiří Šedivý