Viper AH-1Z (Bell)

AH-1Z Viper
Americký bitevní vrtulník

AH-1Z Viper je modernizovaným pokračováním AH-1W SuperCobra. První let proběhl roku 2000, do sériové výroby nastoupil 2003. Stavbou jde o klasický vrtulník útočného stylu: Dvoumotorový, čtyři listy rotoru, tandemový kokpit, úzký trup, pomocná křídla pro zavěšení zbraní.

Moderní avionika, optoelektronické senzory a integrovaný zbraňový systém AH-1Z umožňují na rozdíl od předchůdce nacházet cíle v podstatně delším dosahu a postřelovat je precizně naváděnými zbraněmi.

Výrobce se chlubí bezložiskovým rotorem, který má o 75% méně součástí než u předchůdce AH-1W, zato je výkonnější. Listy rotoru jsou z kompozitu, mají zvýšenou balistickou odolnost a jsou skládací, aby bylo možno vrtulníky skladovat na palubách výsadkových vrtulníkových lodí. Viper může nést Longbow radar jako doplněk systému řízení palby. Systém avioniky sestává ze dvou řídících počítačů a systému automatického řízení letu. Vrtulník může sledovat cíle za všech počasí díky pokročilému pozorovacímu systému TSS, který kombinuje výstupy z mnoha senzorů a více-spektrální hledí. Každý z pilotů má dva ovládací displeje. Navigace spoléhá jak na inerciální tak na GPS přístup a digitální mapy. Posádka je vybavena systémem ovládání Top Owl, s průhledovými displeji v helmách, promítající posádce do obrazu výstup z denní/noční optiky a FLIR. Pro zvýšení životaschopnosti je Viper vybaven ochlazováním tepla z motorů, výmetnicemi klamných cílů, detekcí ozáření laserem i radarem a detekcí přilétajících raket.

Výzbroj tvoří 20 mm trojhlavňový kanón typu Gatling. Každé křídlo má dva závěsníky pro raketnice 70 mm neřízených raket Hydra 70 a 4x AGM-114 Hellfire, na koncích křídel po jedné protiletadlové střele AIM-9 Sidewinder.

AH-1Z Viper slouží u amerického námořnictva. Zájem o import projevilo Turecko, Maroko a Jižní Korea, ta se nakonec rozhodla pro konkurenční Apache. Dokonány byly exporty pro Austrálii, Polsko a Thajsko.

Specifikace

Hmotnost 5,58 t, délka 17,8 m, posádka 2, max. rychlost 411 km/h, stoupavost 14,2 m/s, dolet 685 km, dostup 6000+ m, 20 mm autokanón, rakety Hellfire a Hydra

Zdroje

Oficiální stránka u výrobce:
AH-1Z. Bell Helicopter Textron Inc. Web. 2018.
<http://www.bellflight.com/military/bell-ah-1z>

AH-1Z Viper. Military-Today.com. Web. 2016.
<http://www.military-today.com/helicopters/ah1z_viper.htm>

Bell AH-1Z Viper. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Bell_AH-1Z_Viper>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest