Ukrajinský minomet 120 mm na věži 2S9 Nona / 2S17-2

Self-propelled mortar
Ukrajinský staronový samohybný minomet

Pro vpád ruských vojsk roku 2022 Ukrajina narychlo dovyvinula samohybný minomet ráže 120 mm.

Vozidlo není nijak skvělé, protože těží ze starých sovětských technologií podvozku BMP-1 IFV a za zbraň byla zvolena minometná věž 2S9 NONA, což byl sovětský 120 mm minomet.

Vyvinula ho ukrajinská Shepetivka Repair Plant a do médií se tehdy tajné obrázky dostaly paradoxně od ruských tajných služeb. Rusko projekt utvářelo v 80. letech pod názvem 2S17-2 s cílem vyvinout samohybný moždíř na podvozku průzkumného pěchotního vozidla BRM-1K.

Ukrajinci na jejich technologiích stvořili skoro to samé, zbraňovou věž minometu 2S9 Nona, na podvozku, který se ukrajinsky přejmenoval na BTR-D. Původní komponenty se samozřejmě vyráběly v Rusku, což rusáci zatrhli, takže ukrajinská strojírna Šepetivka si původní skladované komponenty trochu upravila, přejmenovala je a stroje složila z nich.

Má se za to, že takto vzniklo několik set (asi dvě) kusů strojů s dvoumužnou věží 2S9 Nona, ze svařovaného hliníku s 16 mm pancířem neznámé, ale odhadnutelné úrovně ochrany. Dělo bylo 2A51 ručně nabíjené 120 mm náboji s výbušnou nebo zápalnou municí z bílého fosforu. Maximální dostřel byl 8,8 až 13 km, podle typu střeliva, a rychlost palby činí zhruba 7 ran v minutě.

Zdroj

https://www.armyrecognition.com/ukraine_-_russia_conflict_war_2022/ukrainian_army_uses_new_120mm_self-propelled_mortar_carrier_vehicles_to_fight_russian_troops.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Uplatňování vynálezů je zápas s hloupostí, závistí, skrývanou zlobou a bojem se setrvačností.
Rudolf Diesel