Type 89 (Mitsubishi)

Tracked infantry fighting vehicle
Standardní BVP Japonska

Obrněné bojové vozidlo pěchoty Mitsubishi Type 89 IFV vstupovalo do služby u Japonských pozemních sebeobranných sil od roku 1989. Navrhla a vyrobila ho dvojice firem Mitsubishi Heavy Industries a Komatsu Limited.

Japonské IFV nese znaky společné se všemi pořádnými pásovými bojovými vozidly. Má uvézt sedmičlenný výsadek při klasické obslužné posádce tří členů. Na svoji dobu v 90. letech byla vozidlo brutální, což u Japonců znamená kvalitní a účinné v poměru cena ku výkon. Mělo hmotnost jen 26,5 tuny, přitom ale bylo vyzbrojeno švýcarským 35 mm kanónem Oerlikon. To je chaingun s kadencí 200 ran za minutu. Po každé straně věže je nesena jedna protitanková řízená střela Type 79 Jyu-MAT s tvarovanou náloží nebo tříštivou hlavicí, naváděná po drátě. Rakety jsou dobíjeny ručně, přičemž vozidlo jich veze čtyři až šest.

Vozidlo má konstrukci svařované ocelové nástavby. 26,5 tuny těžké vozidlo pohání vodou chlazený vznětový motor Mitsubishi 6SY31WA o výkonu 600 koňů dovolující mu tak mimořádnou akceleraci, tak maximální rychlost 70 km/h na silnici a bojový dojezd 400 km. Motor pohání automatickou převodovku, která přenáší pohyb na pásy přes hnací kola vpředu. Zavěšení je na torzních tyčích.

Bojové schopnosti jsou určeny sestavou nočních / denních periskopů, schopnost přežití je pak doplněna o soustavu kouřových granátometů odpalovaných automaticky skrz systém detekce laserových záblesků (nepřátelské zaměřování).

Vozidlo, bohužel jako u všech japonských vozidel, je ve službě pouze u Japonských pozemních sebeobranných sil a díky japonským zákonům jej nelze exportovat. Společnost Mitsubishi využila tento trup jako základ pro samohybnou houfnici Type 99 z roku 1999. 

Neplést se stejně se jmenujícím, ale konkurenčním, Type 89 AFV od Číňanů. Japonské pozemní síly operují s asi 300 kusy Type 89.

Specifikace

Zaváděno od 1989; hmotnost 26,5 tun; délka 6,8 m; posádka 3 + 7; 35 mm kanón, spřažený kulomet 7,62 mm, PTŘS Type 79; pohon diesel 600 hp; max. rychlost 70 km/h, dojezd 400 km, výkon ku hmotnosti 22,6 hp/t.

 

Zdroje

<http://www.tanks-encyclopedia.com/modern/Japan/Type-89_IFV.php>

<https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=683>

https://weaponsystems.net/system/789-Type+89

 

Zdroje

 

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.php?armor_id=683

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk se poučuje ne tím co slyší, ale tím, co vidí.
japonské přísloví