Type 89 (Mitsubishi)

Mitsubishi Type 89 IFV
Infantry fighting vehicle
Japonské bojové vozidlo pěchoty

Toto pásové bojové vozidlo nastoupilo do užívání u japonských pozemních jednotek 1989. Vývoj započal 1980 spojeným úsilím firem Mitsubishi a Komatsu.

Vozidlo využívá konvenční design. Tělo je celoocelové. Motor je umístěn vpředu vlevo vedle řidiče a jde o vodou chlazený diesel Mitsubishi s výkonem 600 koňů. Řidič má pro přehled k dispozici tři episkopy (periskopy v pevně nastaveném úhlu) a jeden periskop pohyblivý s noční a denní optikou.

Hlavní zbraní je švýcarský 35 mm kanón Oerlikon KDE, který je vlastně chaingunem s kadencí 200 ran za minutu. Spolu se spřaženým 7,62 mm kulometem jsou montovány ve dvojmužné zbraňové věži. Po každé straně věže je nesena jedna protitanková řízená střela Type 79 Jyu-MAT s tvarovanou náloží nebo tříštivou hlavicí, naváděná po drátě. Rakety jsou dobíjeny ručně, přičemž vozidlo jich veze čtyři až šest.

Ve věži sedí velitel a střelec, oba vybaveni teleskopickou optikou. K navýšení ochrany vozidlo využívá detekci ozáření laserem spolu se soustavou kouřových granátometů. V zadní části korby je prostor pro sedm členů výsadku. Výsadek opouští vozidlo zadními dveřmi nebo střešními poklopy. Po každé straně vozidla jsou tři střílny s vlastními periskopy, odkud mohou vojáci pálit z ručních zbraní. Posádka je chráněna proti prostředkům hromadného ničení (NBC).

Japonské pozemní síly operují s asi 300 kusy Type 89.

Specifikace

Zaváděno od 1989; hmotnost 26,5 tun; délka 6,8 m; posádka 3 + 7; 35 mm kanón, spřažený kulomet 7,62 mm, PTŘS Type 79; pohon diesel 600 hp; max. rychlost 70 km/h, dojezd 400 km, výkon ku hmotnosti 22,6 hp/t.

Zdroje

<http://www.tanks-encyclopedia.com/modern/Japan/Type-89_IFV.php>

<https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=683>

<https://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi_Type_89_IFV>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zvědavost je matkou inteligence.
sociální darwinismus