SuperAV (Iveco)

Iveco SuperAV
Infantry fighting vehicle
Italské bojové vozidlo pěchoty

Výsledek soutěže o nové vozidlo amerického námořnictva ACV1.1 bude vyhlášen letos (2018). Každopádně Iveco SuperAV bylo vybráno spolu se singapurským Terrexem, jako uchazeči v nejvyšším kole pro vozidlo programu ACV1.1 - obojživelného výsadkového vozidla pro US Marine Corps, což už samo o sobě je poctou a důkazem o kvalitách tohoto italského obrněného vozidla pěchoty. Zatímco o Terrexu je známo všechno a jeho sláva ho předchází, zdá se, že Iveco/BAE jdou na to z druhé strany a nijak se o podrobnostech svého vozidla nerozpovídávají.

SuperAV je tedy osmikolové obojživelné vozidlo poháněné vícepalivovým turbo-diesel motorem. Na silnici dosahuje max. rychlosti 105 km/h a při plavbě vodou standardních 10 km/h pomocí dvou protiběžně rotujících trysek. Jako všechna vozidla svého druhu, má SuperAV centrální dohušťování pneumatik a dojezdové pneumatiky. Strategická mobilita vozidla umožňuje přepravu letouny C-130 a A400M.

SuperAV má samonosnou celoocelovou karoserii nabízející základní ochranu proti minám, ručním zbraním a střepinám dělostřelectva, lepší balistickou ochranu lze doinstalovat v sadách modulárního pancíře. Přítomna je také NBC ochrana, klimatizace, automatické hašení a systém na detekci a potlačování energie výbuchů uvnitř vozidla.

Na vozidle může být montována bezosádková nebo dvojmužná zbraňová věž s libovolnou škálou zbraní, které mají maximum v ráži 40 mm. Použitím zbraňových věží se pochopitelně snižuje počet členů výsadku ve vozidle, který variuje mezi dvanácti až osmi. Nutnou obsluhu zastává pouze jeden řidič. Výsadek opouští vozidlo zadními dveřmi nebo střešními poklopy. SuperAV tak může být přizbůsobeno roli transportéru, stíhače tanků, nosiče minometu, vyprošťovací, ambulantní vozidlo nebo velitelské stanoviště.

Jak jsem předeslal, ještě 2018 toho vojenské veřejnosti o Ivecu SuperAV nebylo více známo. Kdo hledá nadšení nechť se podívá raději na prvotřídní a dobře zdokumentovaný Terrex.

Specifikace

Představeno ???? (určitě po 2010); hmotnost 24 tun; délka 7,9 m; posádka 1 + 8-12; může nést jednu ze široké škály zbraní; motor turbo-diesel 560 hp, max. rychlost 105 km/h (po silnici), dojezd 800 km, výkon ku hmotnosti 23,3 hp/t.

Zdroje

Oficiální stránka u výrobce:
AMPHIBIOUS ARMOURED VEHICLE 8X8. IVECO DEFENCE VEHICLES. Web. 2019.
<https://www.ivecodefencevehicles.com/Pages/Products/superav.aspx>

Iveco Superav 8×8 APC. Army Technology. Web. 2018.
<https://www.army-technology.com/projects/iveco-superav-8x8-armoured-personnel-carrier/>

Iveco SuperAV. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Iveco_SuperAV>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Očekávaný zisk z výlučného postavení vlastníka patentu je stimulem pro snahu vynálezců přesto, že se v drtivé většině případů nedostavuje ekonomický efekt.
Abraham Lincoln