Stryker ICV / Gladiator 8x8

Stryker ICV
M1126 Infantry Carrier Vehicle
U.S. obrněný pěchotní transportér

Stryker ICV je hlavní vozidlo U.S. armády vezoucí pěchotu s veškerým vybavením. Osmikolové dvacetitunové vozidlo dokáže na silnici dlouhodobě udržovat rychlost 100 km/h. Úlohou je poskytovat ochranu a krytí dvoumužné posádce a devítičlenné četě pěchoty. Moderní komunikace plně vyhovuje standardům digitálního bojiště. Každý vůz má k dispozici virtuální mapu bojiště a na ní polohu všech vozidel.

Univerzální zbraňový závěs může mít namontovánu kteroukoli věž s hlavní zbraní vozidla: .50 cal M2 Browning kulomet, a 40mm MK19 granátomet nebo 7.62×51mm NATO M240 kulomet. Ke každé variantě patří čtyři M6 kouřové granátomety.

Transportéry Stryker mají více exportních variant, z nichž nejznámější je kanadská nesoucí název LAV III (VI), které se věnuji zvlášť. Další známý je např. kolumbijský Gladiator 8x8: Ten je odvozen právě z kanadského LAV, má však izraelskou bezposádkovou věž Mini Samson s kulometem M2 ráže 12,7 mm. Jízdní výkony jsou stejné jako u amerického Strykeru.

Specifikace

Hmotnost 15+ tun, obsluha 4, podvozek kolový 8×8, dojezd 500 km, rychlost 100 km/h, pancíř odolá kulometům do ráže 14,5 mm.

Zdroj

Stryker M1126 ICV Infantry Carrier armoured vehicle. Army Recognition. Web. 2018.
<https://www.armyrecognition.com/us_army_wheeled_and_armoured_vehicle_uk/stryker_m1126_icv_infantry_armoured_personnel_carrier_vehicle_technical_data_sheet_specifications.html>

M1126 Infantry Carrier Vehicle. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/M1126_Infantry_Carrier_Vehicle>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cesta neúspěchu může být dlážděna dobrými úmysly.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren