Rooivalk (Denel)
Denel Rooivalk
Jihoafrický bitevní vrtulník
Vývoj Rooivalku byl dokončen 1990 a do služby u South African Air Force nastoupil jako vysoce pokročilý bitevní vrtulník. Ačkoli na letmý pohled vypadá jako Tiger, je ve skutečnosti o třetinu větší a skoro dvakrát tak těžký, je to tedy vrtulník "pořádného kalibru". Jihoafrická armáda ho vyvíjela s úmyslem mít něco na stále zvyšující se počty postarších sovětských tanků v nestabilních režimech v rovníkové a jižní Africe (Angola a spol.).
Rooivalk dostál upgradového programu 2016, kdy mu byl doplněn systém varování před přilétajícími raketami, vylepšení rotoru, zvýšena užitečná zátěž a modernizována vnitřní elektronika.
Výzbroj tvoří 20 mm kanón ve standardní konfiguraci pod čumákem, 70 mm neřízené rakety, protitankové ŘS Mokopa i protiletadlové ŘS Mistral. Rooivalk má údajně i moderní systém řízení palby a zjišťování cílů, bohužel blíže neupřesněn. K navigaci slouží kombinace GPS a doppler radaru. Vrtulník je také vybaven výmetnicemi klamných cílů konvenčních typů chaff a flare.
Výše zmíněné vlastnosti asi nebudou na dvakrát světové úrovni, ale nezapomeňme, že jde o vrtulník africký, pro boj proti chabě vyzbrojeným africkým armádám a nejhorší s čím se tam může setkat bude starý sovětský tank T-55. Definované role vrtulníku jsou průzkum, ozbrojený doprovod, letecká podpora a protitankový boj.
Specifikace
Hmotnost 5,73 t, délka 18,73 m, posádka 2, max. rychlost 309 km/h, stoupavost 13,3 m/s, dolet 740 km, dostup 6100 m, 20 mm autokanón, 8x nebo 16x ATGM Mokopa, 4x AAM Mistral, 70 mm rakety.
Zdroje
Denel Rooivalk. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Denel_Rooivalk>
Rooivalk. Military Factory. Web. 2015.
<https://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=1>