PzH 2000

Panzerhaubitze 2000, PzH 2000
Self-propelled armored howitzer
Německá samohybná pancéřovaná houfnice

Toto německé řešení samohybné 155 mm houfnice s hlavní délky 52 kalibrů bylo první na světě v kategorii své ráže. Navržena koncem 80. let jako inovace amerického vzoru M109 Paladin. Němečtí výrobci s nimi udělali velký exportní úspěch v letech 1998–2002. Na svoji dobu (kolem r. 2000) významné technologické řešení vyniká ochranou posádky proti dělostřeleckým střepinám, minám, dostřelem až 40 km podle typu munice, schopností současného zásahu cíle více následně vystřelenými projektily (mód MRSI až 6 ran). Užívá speciálně vyvinutou munici SMArt 155, která je schopna řídit svůj sestup na bojiště kombinací údajů tepelných čidel, milimetrového radaru a padáku. Projektil poté využívá dva stupně submunice zasahující pancéřované cíle dílčími výbuchem tvarovanými projektily.

2006 byla PzH 2000 úspěšně testována na V-LAP munici jihoafrického výrobce Denel. Tato je typu base bleed + rocket assisted, takže zvyšuje účinný dostřel na 56 km. Od 2009 vyvíjí italský Oto Melara speciální munici Vulcano, se kterou by se dostřel měl zvýšit až za hranici 100 km. U houfnice to zní poněkud přitaženě, avšak některé asijské houfnice již dříve tuto rekordní vzdálenost udávají (2017). Paleta možné munice sestává z 60 typů střeliva. Hvězdicový zásobník se natáčí k hlavni dle počítačového řízení, aby vybral jeden z několika typů nábojů pro každý konkrétní výstřel.

Houfnice je plně bojeschopná se třemi členy posádky, pro hladší průběh věcí se však využívá dovedností 5-ti vojáků. Hlaveň je vybavena úsťovou brzdou a ejektorem plynů výstřelu. Na svojí i dnešní dobu (2018) stále exceluje rychlostí střelby 10 až 13 ran za minutu. Samotný nabíjecí mechanismus se zásobníkem na 48 nábojů dovede nabíjet i rychleji, ovšem limitující je zde jako u všech houfnic světa přehřívání hlavně při ustálené palbě. Teplota hlavně nesmí přesáhnout 160 °C, při které se hnací náplně mohou samy vznítit. Přesto se kombinací opatření rychlost střelby pohybuje na rekordních 3 výstřelech za 10 sekund, 10 ranách za minutu a 8 za tři minuty.

Systém řízení palby a systém pozicování hlavně oba představují vysokou přesnost. Berou v úvahu údaje o teplotě, vlhkosti a tlaku vzduchu, rychlosti větru, údaje o prachu a teplotě hlavně. K míření je využíváno GPS, laserové gyroskopy, laserový dálkoměr a Doppler radar k měření rychlosti střely po opuštění hlavně pro úpravu výstřelu následného.

Celoocelové pancéřování má ochránit před střelami do ráže 14,5 mm a střepinami artilerie do ráže 152 mm, což je na houfnici opět neuvěřitelné. Jak je u německých strojů obvyklé, vnitřní prostor je vystlán ochrannými vložkami pro zadržení střepin vlastního pancíře v prostoru pro posádku a střelivo. Na střeše věže je množství otvorů, které mají rozvádět energii výbuchů směrem nahoru od posádky. Trojkombinaci doplňuje zařízení NBC ochrany.

PzH 2000 má jednu pozici pro ochranný kulomet, jehož ráže variuje podle každého státu operátora.

Pohonem je jednopalivový diesel motor z Leopardu 1 s výkonem 735 kW.

Profil nasazení spočívá v klasickém operování ze studené války taktikou shoot-and-scoot.

V německé armádě se od 2016 počet PzH 2000 snižuje a má dosáhnout až poloviny dřívějšího počtu. Pozornost se přesouvá k Donaru a raketové artilerii. Tyto houfnice využívá mnoho armád v Evropě, 2006 až 2010 byly úspěšně nasazeny v Afgánistánu. Jejich role na bojišti je palebná podpora pozemních vojsk a boj s dělostřelectvem nepřítele. Většina zdrojů se shoduje na tom, že jde až do dneška o nejvyspělejší houfnici vůbec. Němečtí výrobci samozřejmě již mají navrženo a testují řešení nástupce PzH 2000 pro nasazení v budoucnosti.

Specifikace

Hmotnost 55 tun, posádka 5, dělo 155 mm Rheinmetall L52, pancéřování až do ráže 14.5 mm, diesel motor 986 hp, výkon 17 koňů na tunu, rychlost 62 km/h, dojezd 420 km.

Zdroje

Oficiální stránka u výrobce:
PZH 2000. Krauss-Maffei Wegmann. Web. 2018.
<https://www.kmweg.com/home/artillery/self-prop-howitzer/pzh-2000/product-information.html>

Panzerhaubitze 2000. Wikipedia Die freie Enzyklopädie. Web. 2017.
<https://de.wikipedia.org/wiki/Panzerhaubitze_2000>

PzH 2000 155mm self-propelled howitzer. Army Recognition. Web. 2018
<https://www.armyrecognition.com/germany_german_army_artillery_vehicles_systems_uk/pzh_2000_155mm_self-propelled_howitzer_technical_data_sheet_specifications_pictures_video.html>

 

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vesmír si najde způsob, jak vás odklonit od cíle.
Petr Chobot