Piranha V

Mowag Piranha V
Armored fighting vehicle (AFV)
Švýcarské obrněné bojové vozidlo

Piranha je celosvětově slavnou vzorovou rodinou kolových bojových vozidel, něco jako CV90 pro pásová vozidla. Vyrábí ho švýcarská společnost MOWAG. Odvozeniny Piranha slouží v armádách po celém světě a řada slavných vozidel z Piranhy pochází. Dá se říci, že prakticky veškeré NATO něco na bázi nebo přímo Piranhu má. Jmenujme hlavně americký Stryker nebo kanadské LAV či finské Patria AMV.

Piranha I spatřila světlo světa už 1974 a do dneška existuje pět vývojových verzí. Piranha V je nejnovější a nejvíce pancéřovaná. Pochází z roku 2010 a spíše než za APC je považována za IFV, tedy popisována jako AFV. Její pancíř sestává z celoocelového těla plus z přídavných modulů pancéřování. Celé tělo tak má odolat zásahu průbojnou municí od ráže 14,5 mm do 25 mm v maximální konfiguraci pancéřování. Podvozek a dvojitá podlaha tvaru V má udržet na uzdě výbuchy min až do ekvivalentu 10 kg TNT. Jako samozřejmost dneška nesmí ani Švýcarům chybět ochrana NBC. Piranha V má dokonce aktivní prvky ochrany v podobě švédského systému Saab LEDS-150. Ten využívá mnoha senzorů, aby odhalil přilétající rakety a střely a uplatnil proti nim soft-kill i hard-kill protiopatření (sestřeluje střely).

Na vozidlu mohou být montovány různé zbraňové věže pro různé zbraně od 30 do 120 mm děl, sekundární zbraní je dálkově ovládaná věžička s 12,7 mm kulometem.

Piranha V má nutnou posádku o 2-3 členech a veze 8-9 členný výsadek. Veškerá posádka sedí na minám vzdorných sedadlech a do vozidla nastupuje zadními dveřmi nebo horními poklopy.

Piranhu pohání turbodiesel německé výroby s výkonem 580 hp. Podvozek je výškově nastavitelný podle obtížnosti terénu. Piranha není obojživelné vozidlo, zato je vnitřně přepravitelné letouny Airbus A400M.

Specifikace

Posádka 3 (obsluha) + 8 (výsadek); délka 8 m; hmotnost 30 tun; diesel 580 hp, max. rychlost 100 km/h; dojezd 800 km.

Zdroje

Oficiální stránka u výrobce:
PIRANHA V.General Dynamics European Land Systems. Web. 2019.
<https://www.gdels.com/piranha.php>

PIRANHA V. Army Guide. Web. 2017.
<http://www.army-guide.com/eng/product4198.html>

Piranha V. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Mowag_Piranha_V>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nastala nová fáze průmyslové revoluce. Lidé už tolik nepotřebují ruce, aby se cítili kreativně.
Digitální Cestovatel