Patria AMV

Patria AMV
APC / IFV - Armored Modular Vehicle
Finské bojové vozidlo pěchoty / obrněný transportér

Patria AMV je především transportér pěchoty na 8x8 kolovém podvozku. Jak název prosazovaný výrobcem napovídá, vozidlo je modulární, čili bude schopno plnit více dílčích rolí v rámci poslání pěchotních vozidel. Vozidlo je silně konstruované pro export, proto jej tedy lze osadit různými věžemi, zbraněmi, senzory a vybavením podle aktuálních potřeb zakoupivší armády. Zatím existuje základní rozstřel návrhů pro transportér, vozidlo palebné podpory, ambulanci, minomet a protitankové dělo.

Vozidlo se pyšní velmi solidní ochranou. Odolá minám do síly 10 kg TNT a průbojným střelám do ráže 30 mm. Druhou klíčovou vlastností je vynikající mobilita, kterou samozřejmě finský výrobce rozebírá do všech výkonnostních detailů. Chlubí se dokonce tím, že myslel na výšku vozidla a prostor uvnitř v reakci na obecně nejvyšší průměrnou výšku severoevropanů na světě a stále se zvyšující průměrnou výšku člověka celkově. První prototyp AMV byl testován 2001. Nejnadšenějším uživatelem vozidla je Polská armáda, která chce jeho počet navýšit z 700 na 900 kusů! Společnost Patria to vyšvihlo na největšího výrobce pěchotních vozidel do 30-ti tun v Evropě.

2013 byla připravena vylepšená verze AMV XP, která ještě o něco posiluje ochranu posádky a výkon vozidla. Pracuje se na dodávce 600-ti kusů Americké armádě jako Marine Personnel Carrier program, k nahrazení zastarávajících LAV-25. Patria a Lockheed experimentují s dalšími prototypy pod názvem Havoc.

Vozidlo je plně obojživelné s obligátní rychlostí plavání 10 km/h. Vozidlo se velmi osvědčilo polským jednotkám v Afghánistánu pod polským názvem KTO Rosomak. Účastnilo se medevac misí a slovutný je případ, kdy se jedno vozidlo vrátilo na základnu ještě po třech zásazích z RPG.

Specifikace

Hmotnost 16 až 27 tun (vysoký podíl užitečné hmotnosti), posádka tři členové obsluhy plus 10-ti členný výsadek, hlavní zbraň volitelná, ale předpokládá se ponejvíce osazení 120 mm minometem nebo 105 mm dělem, diesel motor 543 hp, poměr výkonu k hmotnosti 21 koně na tunu, dojezd 800 až 1000 km podle varianty, rychlost přes 100 km/h.

Zdroje

Oficiální letáky u výrobce:
Armoured Wheeled Vehicles. Patria. Web. 2019.
<https://www.patria.fi/en/products-and-services/armoured-wheeled-vehicles>

Patria AMV Armoured Modular Vehicle. Army Technology. Web. 2018.
<https://www.army-technology.com/projects/patria/>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Uplatňování vynálezů je zápas s hloupostí, závistí, skrývanou zlobou a bojem se setrvačností.
Rudolf Diesel