hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů
NLOS(-C)
XM1203 NLOS(-C)
Non-Line-of-Sight Cannon
155 mm self-propelled howitzer
V posledních válkách nebyla nijak zvlášť dobře hodnocena americká artilerie střílející ze zadních pozic, protože její palba měla dost vysoký podíl vedlejších ztrát. Tento nedostatek měl dle očekávání napravit NLOS Cannon, který měl být zaváděn do výzbroje jako samohybná houfnice kolem 2010. Jeho klíčovou vlastností je právě střelba za geografické i člověkem postavené překážky na ohromující vzdálenost s vysokou přesností.
Technologie NLOS Cannon je tedy dalším pokrokem U.S. armády na poli dělostřelectva. Byl vyvíjen BAE Systems jako samohybná houfnice ráže 155mm (.38 caliber) pro využití široké palety munice. Je nejnovějším členem programu Future Combat Systems - Manned Ground Vehicles a pokračováním Donaldem Rumsfeldem zrušeného projektu XM2001 Crusader. Ten byl zamýšlen nahradit samohybnou houfnici M109A6 Paladin. Zvýšena byla kadence, vylepšeno plně automatické nabíjení, lepší ochrana posádky a GE/Honeywell LV100-5 plynovo-turbínový motor, aby těžká houfnice svižněji držela krok s ostatními pohyblivějšími jednotkami.XM1203 NLOS měl dále rozvinutá všechna zmiňovaná vylepšení. Např. má zcela automatické přepínání a nabíjení munice, integraci do síťově propojeného elektronického bojiště a přesnější cílení na vzdálenost maximálního dostřelu. Novinkou je trhák artilerií dneška - multiple rounds simultaneous impact (MRSI).
NLOS využívá kazetovou munici, avšak s přesně řízenými kusy submunice, která se odštěpuje ve vzduchu. Každý kus je řízeným pádem naváděn zvlášť k cíli. Nejznámějším zástupcem jednotné fire and forget munice je zde náboj XM982 Excalibur. Ten po výstřelu sám vyhledává a navádí se k pohyblivým cílům. Tento projektil s tříštivotrhavou náloží prostřednictvím Projectile Tracking Systému sám potvrzuje zásah těsně před dokončením trajektorie. Přitom NLOS dovede vybírat mezi těmito a jinými náboji pro každý dílčí výstřel a nabíjí rychle. Díky pokročilé automatizaci je snížen počet členů nutné obsluhy na dva, přičemž k samotné střelbě není zapotřebí ani jednoho z nich. Díky novým materiálům je stroj lehčí než Paladin nebo Abrams a dá se přepravovat letecky. Střelba je rovněž tišší.
Stroj má hybridní elektro-diesel pohon. Bylo to zkrátka příliš dobré a drahé a tak roku 2009 zrušeno pro standardní důvod škrtů v rozpočtech na vývoj něčeho, co v současnosti nebylo úplně nezbytné. Jak víme, M109 Paladin jezdí a střílí dodnes. Navíc kvůli úplně nové vizi války v budoucnosti se pozornost přesouvá k raketové artilerii. Projekt byl zrušen spolu s celými už hotovými Future Combat Systems, čemuž se jen těžko věří a bude nejspíš jen veřejná verze pravdy. Zřejmě je NLOS-C necháván jako tajné eso v rukávu na později.
Specifikace
Hmotnost 40 tun, pásový podvozek, rychlost v terénu 64 km/h, max. dojezd 500 km, kadence 12 výstřelů za minutu.
Zdroje
What's so great about the NLOS-C?. JOSH CLARK. Howstuffworks.com. Web. 2008.
<https://science.howstuffworks.com/nlos1.htm>
Future Combat Systems Manned Ground Vehicles. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2016.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Future_Combat_Systems_Manned_Ground_Vehicles>
XM1203 NLOS-C. Military-Today.com. Web. 2016
<http://www.military-today.com/artillery/nlos_c.htm>
hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů