Lynx IFV (KF31)
Lynx IFV
Německé bojové vozidlo pěchoty
Spolu s mistrným německým IFV Puma je tu také jeho lehčí příbuzný Lynx. Puma je těžká, špičková, výkonná a drahá na pořízení i provoz. Proto je tu levnější Lynx stejných výrobců Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall, který představuje lépe exportovatelné řešení než Puma. Lynx byl poprvé představen 2016.
Zbraňová věž LANCE je vybavena denním/nočním a termovizním zaměřováním hlavního kanónu a pozorovacím senzorem velitele. Bojové systémy LANCE automaticky vyhodnocují cíle a přiřazují jim zbraň a střelivo. Tyto údaje jsou komunikačním systémem sdíleny s digitálním bojištěm. Ku vlastní ochraně může být Lynx dovybaven akustickým lokátorem nepřátelské střelby. Věž LANCE je plně stabilizovaná se schopností provozu protileteckých kanónů. Počítá se zejména s rychlopalnými kanóny 30 a 35 mm a přesnou palbou na 3 km, je ale schopna nést i tankové dělo.
Kromě hlavního kanónu nese Lynx také kulomet ráže 7,62 mm s celkem třemi hlavněmi, jež se automaticky vyměňují dle přehřátí (nejde tedy o rotační kulomet). Pro boj s těžce obrněnými cíli je vozidlo vyzbrojeno izraelskými řízenými střelami Spike-LR s dosahem 4 km. Hlavní zbraňová věž může být doplněna ještě vzdáleně ovládanou věžičkou s dalším lehkým kulometem / granátometem.
Lynx může být snadno upraven podle potřeb armády importující země, tedy mimo jiné např. Polska, České Republiky a Austrálie. Lynx bude k mání ve dvou hmotnostních variantách 38 a 49 tun. Obě pojmou stejně jako Puma šestičlenný výsadek, těžší varianta v případě sestavení jako APC osmičlenný. Prostým odebíráním a doplňováním modulů a to přímo v poli vznikne více různých variant vozidel Lynx pro různá určení, jako obrněný transportér, IFV, velitelské, průzkumné, ambulantní a vyprošťovací vozidlo.
Balistickou ochranu vozidla lze modulárně dolaďovat podle potřeb mise. Čelo korby má odolat zásahům průbojné munice středních ráží, zbytek vozidla je chráněn proti minám a střepinám dělostřelectva údajně nejlépe ve své třídě. Konkrétní údaje o pancéřování však zatím nejsou dostupné. Kromě pancíře může být Lynx dovybaven aktivním systémem ochrany - izraelským Trophy.
Každá z obou hmotnostních variant vozidla má vlastní diesel pohon o výkonu 750 nebo 1050 koní. Maximální rychlosti Lynxů jsou 65 km/h a 70 km/h.
Specifikace
Představen 2016; hmotnost 30 - 50 tun; posádka 3 + 6-8; délka 7,73 m; diesel motor 750 a 1050 hp; max. rychlost 65 - 70 km/h.
Zdroje
Oficiální stránka u výrobce:
Lynx. RHEINMETALL MAN MILITARY VEHICLES GMBH. Web. 2019.
<https://www.rheinmetall-defence.com/en/rheinmetall_defence/systems_and_products/vehicle_systems/armoured_tracked_vehicles/lynx/index.php>
Lynx IFV Army Technology. Web. 2018.
<https://www.army-technology.com/projects/lynx-infantry-fighting-vehicle-ifv/>
Lynx. Wikipedia Die freie Enzyklopädie. Web. 2017.
<https://de.wikipedia.org/wiki/Lynx_(Sch%C3%BCtzenpanzer)>