LAV III / LAV VI Kodiak

LAV III Kodiak (LAV VI)
Light Armoured Vehicle (LAV)
Kanadské lehké obrněné vozidlo průzkumu a obojživelného výsadku

Po LAV-25 je LAV III dalším vývojovým článkem v řadě pěchotních vozidel založených na vzoru slavného švýcarského Mowag Piranha IIIH 8x8. LAV III poprvé nastoupil službu v roce 1999 a je hlavním vozidlem mechanizované pěchoty Kanadské a Novozélandské armády. Bylo také vzorem pro návrh vozidla Stryker Americké armády. V Afgánistánu značně trpělo stejně jako americká pěchotní vozidla, a tak se roku 2011 dočkalo masívní finanční injekce kanadské armády na upgrade těchto vozidel, jejichž životnost tím má být prodloužena až do roku 2035.

LAV III se tím dočkalo vylepšení pohonné jednotky, řízení, brzd, pancíře, získalo moderní senzory a spočítačování. Hmotnost vozidel se tím zvýšila ze 17 na 25 tun. Další podobně velký upgrade probíhá v roce 2017 až 2019 a má nakonec docílit přejmenování vozidla z LAV III na LAV VI.

LAV VI vylepšení co do mobility představuje nový dieselový motor Caterpillar 3126 s výkonem 350 koňů (260 kW) dovolující vozidlu rychlost přes 100 km/h. Dočkalo se řady moderních jízdních technologií, z nichž výrobce vyzdvihuje především dofukování pneumatik, anti-locking brake system (ABS) a traction control system (TCS). Bohužel na rozdíl od dřívějších verzí LAV III/VI nemá obojživelné schopnosti (nedokáže plavat). Popis zlepšení pohyblivosti je opravdu obšírný a tak pro stručnost jen dodám, že mají za úkol zásadně posílit schopnost vozidla zdolávat svahy a překonávat zákopy a jiné překážky.

Co do vylepšení ochrany vozidlo splňuje standard STANAG 4569 level III proti veškeré munici 7.62×51mm NATO, rozšiřitelná je ochrana proti těžkým kalibrům 14.5×114mm, kanadská armáda zde financuje i soukromé kontrakty na značné posílení ochrany proti improvizovaným nástražným výbušninám a projektilům tvarovaným explozí, což by byl ekvivalent odolnosti proti průbojným střelám ráže 30 mm. Dalším případným rozšířením je klecový pancíř a filtrační systém NBC ochrany. LAV III/VI také nese prvky snižující radarovou a tepelnou stopu vozidla.

Výzbroj tvoří stále jeden hlavní kanón M242 Bushmaster ráže 25 mm a další dva kulomety ráže 7,62 mm nebo 5,56 mm. Osm 76 mm granátometů je určeno jako zadýmovací prostředek.

Vozidlo je nejvíce užíváno kanadskou armádou a novozélandskými jednotkami SAS.

Specifikace

Hmotnost 17-26 tun, posádka 3+6, 25 mm kanón, Caterpillar 3126 diesel 350 hp, dojezd 450 km, rychlost 100 km/h.

Zdroje

LAV Kodiak. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/LAV_III>

LAV VI. Army Guide. Web. 2017.
<http://www.army-guide.com/eng/product1055.html>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Objev spočívá ve vidění toho, co každý viděl, a v uvažování tak, jak to dosud nikoho nenapadlo.
X3 Reunion