Krab AHS

AHS Krab
Self-propelled howitzer
Polská samohybná houfnice

Polsko vyvíjí fungl nové houfnice Krab od roku 2000. Jde spíše o kompilát licenčně zakoupených nebo dodaných technologií v jednom stroji. Podvozek je z jihokorejské samohybné houfnice K9 Thunder, dělová věž z britské AS-90M a dělo od německého Rheinmetall. Jedná se o technologické transfery. Polsko tím sleduje krom doplnění bojových kapacit také posílení svého průmyslu.

Rychlost střelby houfnice Krab ustálenou rychlostí je 6 ran za minutu. Standardní dostřel je 30 km, s municí využívající base-bleed lze střílet až na vzdálenost 40 km. O dalších vlastnostech a vybavení toho zatím není mnoho známo, lze pouze usuzovat podle vlastností známých z jednotlivých dílů, které ale rozhodně u polské houfnice nebudou zcela stejné. Posádku má tvořit pět členů - řidič, velitel, střelec a dva nabíječi. Přítomna má být NBC ochrana pro posádku, noční vidění a digitální systém řízení palby Topaz polského výrobce. Pohon tvoří diesel motor o výkonu 850 nebo 1000 koňů. Houfnice je schopna střílet všemi druhy NATO munice. S sebou si veze zásobu 60-ti nábojů a pro vlastní ochranu bude mít lafetovaný 12,7 mm protiletecký kulomet. Technická data z různých zdrojů se zatím značně rozcházejí.

Specifikace

Hmotnost 48-52 tun; délka 12,05 m; posádka 5; dostřel 30-40 km; houfnice 155 mm; kulomet 12,7 mm; diesel motor 1000 hp; výkon ku hmotnosti 20,8 koně na tunu; rychlost 67 km/h; dojezd 400 km.

Zdroj

KRAB 155mm tracked self-propelled howitzer. Army Recognition. Web. 2018. <https://www.armyrecognition.com/poland_polish_army_artillery_vehicle_and_system_uk/krab_155mm_self-propelled_howitzer_tracked_armored_technical_data_sheet_specifications_pictures_video_11812164.html>

Krab Howitzer: 15 Years Have Passed. December Decision to End the Crisis? Defence24.com. Web. 2014.
<https://www.defence24.com/krab-howitzer-15-years-have-passed-december-decision-to-end-the-crisis>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Portugalsku a Řecku je odborníkem ten, kdo pozná lokomotivu od umyvadla. V Německu je odborníkem ten, kdo chodil pět let řádně na univerzitu a pět let to praktikoval. To je rozdílné měřítko patentové teorie.
Karel Čada