Koalitsiya-SV

2S35 Koalitsiya-SV

Self-propelled howitzer
Ruská samohybná houfnice 152 mm

Koalitsiya nastoupila do sériové výroby v roce 2016, aby nahradila stárnoucí 2S19 Msta. První technologický demonstrátor však byl hotov už 2006. Vypadá to technologicky na vlajkovou loď ruských pozemních sil. Je zde zapojena řada technologií pokročilé automatizace, o nichž bohužel ruská armáda záměrně mlčí.

Hlavní zbraní je 2A88 152 mm dělo v délce 52 ráží. Dostřel houfnice činí 30 km se standardní a 70 km s poháněnou přesně naváděnou municí. Jako první byl k vidění technologický demonstrátor se dvěma hlavněmi nad sebou, dále je po něm však ticho po pěšině a šlo nejspíše o další vojenský televizní humbuk Ruska. Díky dvojímu vzduchem hnanému nabíjení byla tato houfnice schopna ze sebe vytlačit průměrných 16 ran za minutu, čímž předstihuje svoje německé i americké soudobé kolegyně. Ale jen díky dvěma hlavním. Tento stroj nebyl nakonec realizován sériovou výrobou a veškeré fotografické materiály ukazují pouze jednohlavňovou variantu. Ta má poloviční a celkem konvenční kadenci 8 ran za minutu. Očekávali bychom, že už nikoli, ale v pancéřované kapsli na zádi děla přece jen sedí lidská posádka i když se Rusové chlubí, že jejich počet byl díky automatice stlačen na minimálně tři členy. Ochrannou zbraň tvoří kulomet 12.7 mm.

Houfnicový systém střílí širokou paletou ruského střeliva, od tradičních tříštivotrhavých nábojů, kazetových nábojů, přes raketou asistovanou munici, až po laserem naváděný Krasnopol a po náboje s elektronickými rušičkami. Existuje také exportní verze se 155 mm houfnicí a schopna střílet NATO municí. Kvůli utajení se lze jen domnívat, zda houfnice dokáže střílet v módu MRSI. Nedivil bych se kdyby nikoli, a to právě kvůli prototypu, který toho částečně dosahoval cestou dvou hlavní. Je ale známo, že používá náplně s přesným odměřováním propelantu. Houfnice si s sebou veze velkou zásobu 60-70 kusů střeliva a další je doplňováno z muničních vozů.

Jednotný velící a řídící systém má údajně sám rozhodovat o střelivu a podle známé polohy cíle přebít potřebný typ střeliva. Kulometná věž je pak řízena zcela digitálně a je zcela oddělena od prostoru pro houfnici. Podvozkem je Armata Universal Combat Platform. Samotný zbraňový systém má být z důvodů úspory a strategické mobility montován také na kolové šestikolové podvozky. Existuje také varianta montovaná na podvozky T-90.

Z dnes standardní výbavy je přítomno to, co u většiny západních samohybných houfnic, tedy automatické hašení požárů uvnitř a systém NBC ochrany. Vnější pancíř má za úkol ochránit před střepinami dělostřelectva a proti střelbě z ručních zbraní.

Specifikace

Hmotnost 48 až 55 tun, 152.4 mm houfnice 2A88, diesel motor 1000 hp, přesnější technické údaje o houfnici jsou zatím utajovány.

Zdroje

2S35 Koalitsiya-SV. Military-Today.com. Web. 2016
<http://www.military-today.com/artillery/koalitsija_sv.htm>

2S35 Koalitsiya-SV 152mm self-propelled tracked howitzer. Army Recognition. Web. 2018
<http://www.armyrecognition.com/russia_russian_army_vehicles_system_artillery_uk/2s35_koalitsiya-sv_152mm_tracked_self-propelled_howitzer_technical_data_sheet_specifications_intelligence_pictures_video.html>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk pořád prozkoumává, rozšiřuje si obzory, až přijde z druhé strany tam, kde začal.
Civilization 6