Kiowa OH-58 (Bell)

OH-58 Kiowa
Light Observation Helicopter (LOH)
Americký lehký hlídkový ozbrojený vrtulník

Tento lehký vojenský vrtulník je ve výzbroji US Army od roku 1969. Samozřejmě ne v původní verzi, ale postupně aktualizované. I tak je to ale předchůdce Apache, který jím byl ve všech rolích postupně nahrazen. Spíše než vlastní boj, byly úlohami Kiowy pozorování, ozbrojený průzkum, transport a palebná podpora pozemním jednotkám.

Nejlépe je těmto účelům přizpůsobena nejnovější verze OH-58D Kiowa Warrior. Ta se jednoznačně odlišuje od všech ostatních kulovou senzorovou hlavou, obsahující televizní systém, termovizi, laserový dálkoměr a laserový značkovač cíle. Toto vybavení umožnilo Kiowě novou roli - zaměřování cílů za všech podmínek počasí typicky v taktice hunter-killer, typicky ve spolupráci s Apachem.

Pro Kiowu byl také poprvé vyvinut Wire strike protection system, tedy ochrana před zásahem a zamotáním do drátů, s nimiž může vrtulník snadno přijít do styku při velmi nízkých letech. Jsou to ony nožovité útvary nad kabinou, které se osvědčily a američtí výrobci je posléze začali montovat do jiných vrtulníků.

Pokusy na úplné nahrazení Kiowy modernějšími stroji byly už třikrát neúspěšné. Vždy byly zrušeny pro škrty v rozpočtu, protože nebyly nijak zvlášť prioritní, protože Kiowa přece jen stále plnila svoji hlídkovací úlohu dobře. Až čtvrtý pokus s bezpilotními UAV dopadl, protože na pozorovací mise může být stejně dobře použit bezpilotní prostředek a přitom nevystavuje lidskou posádku nebezpečí.

OH-58D Kiowa Warrior může být vyzbrojen jednou raketnicí po sedmi raketách Hydra 70, 2x AGM114 Hellfire a jedním těžkým kulometem ráže 12,7 mm.

Vrtulníků Kiowa bylo celkem vyrobeno přes 2200 kusů od 1969 kontinuálně do roku 1989. Hlavním operátorem je USA. Austrálie si je licenčně vyrábí sama, jinak byly Kiowy exportovány do Kanady, Dominiky, Taiwanu, Saudské Arábie, Rakouska, Chorvatska, Řecka, Turecka, Tunisu a Iráku.

Specifikace OH-58D

Posádka 2; délka 12,8 m; hmotnost 1737 kg; max. rychlost 240 km/h; dostup 4600 m; dolet 481 km.

Zdroje

Bell OH-58 Kiowa. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Bell_OH-58_Kiowa>

. GlobalSecurity.org. Web. 2011.
<https://www.globalsecurity.org/military/systems/aircraft/oh-58.htm>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nastala nová fáze průmyslové revoluce. Lidé už tolik nepotřebují ruce, aby se cítili kreativně.
Digitální Cestovatel