Infrared homing, heat seeking

Infrared homing, heat seeking
Tepelné navádění

Je typem pasivního navádění, protože pouze sleduje energii a samo ji nevysílá, není tedy protivníkem detekovatelné. V tom spolu s mrštným pohybem raket na krátkou vzdálenost spočívá vražednost infra-naváděných řízených střel. US Army udává, že 90% ztrát letadel je právě zásahem tepelně naváděných střel. Moderní heatseekery od Sidewinderu dál již dokáží po vypálení sledovat cíl ze všech úhlů. Heatseeker v hlavici zachycuje tepelné vyzařování cíle (tryskové motory letadel) a porovnává ho s vlastními předdefinovanými vzory, aby nebral v úvahu např. slunce. V případě nalezení přibližné shody řídící logika směruje ŘS za zdrojem vyzařování, protože zná jeho relativní polohu ke směru střely. Sověti přišli s největší modernizací, kdy je střela vypálena nezaměřena do přibližné polohy cíle a dále se pokouší sama zaměřit.

Podstata heatseekingu samotného je dost náročnou a docela obskurní a nijak zvlášť vysvětlovanou záležitostí. Musíme se spokojit s vysvětlením, že kombinuje fyzikální i chemické jevy, obsahuje např. speciální sloučeniny reagující na některé složky splodin tryskáčů. Tyto všeaspektové heatseekery vyžadují v hlavici vlastní chlazení, aby si zachovaly dobrou rozlišovací schopnost. Je tu totiž svízel, že vlastní zadní teplo z reakcí senzorů by mohlo převážit přední teplo cíle, na které se raketa navádí. Nejmodernější Sidewindery a Stingery tak využívají k vlastnímu chlazení stlačených inertních plynů. Dřívější modely obsahovaly ku chlazení Peltierovy termoelektrické články.

Hlavice tepelně naváděných ŘS také obsahují různé senzory pro různé vzdálenosti od cíle a různé zorné úhly. Dále je tam popisován gimbální Kardanův závěs, křižující úhel, stopovací míra, lineární sken, rotující sken, kónický sken, Hamburský systém, růžicové seekery a další detaily popisující spíše logiku řízení raket než podstatu heatseekingu samotného. Takže pro extra zaujaté zájemce Vás odkazuji na Wikipedii. Článek je tam z nám známých jazyků dostupný pouze v angličtině. Dokonce ani v němčině, ve které je jinak popsáno všechno vojenské, nelze k tomuto tématu nalézt nic. Vzhledem k popsané sofistikovanosti zařízení na palubě rakety i nákladnosti rakety jako celku, musí být strůjcům strašně líto, že tak dokonalá zařízení mají za úkol sebezničení.

Zdroje

Infrared homing. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Infrared_homing>

Infrared homing guidance. Yue Min. Foreign Technology Division. Web (PDF). 1981.
<https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a103770.pdf>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Reakce přichází až když problém klepe na dveře.
Jiří Šedivý