Grom-2

Grom-2 (Thunder-2, Hrim 2)
Tactical missile system, short-range ballistic missile
Ukrajinský taktický balistický
raketový systém

Grom a Grom 2 má být ekvivalentem ruských raket 9K720 Iskander. Jeho vývoj u ukrajinské Yuzhnoye Design Bureau 2003 zadala a kompletně financovala Saudská Arábie a Emiráty. 2016-2018 se ukazují první videa a výsledky testů, jež naznačují, že systém je hotov. Arábie se totiž již dříve neúspěšně pokoušela získat technologii dvou hlavních raketových systémů krátkého dosahu na světě - ruského Iskander a amerického ATACMS. Otázka zůstává, zda-li se jí to v podobě Gromu 2 podařilo a zda je to pro nás dobře či špatně. Ať tak či onak, 2018 systém nastupuje do sériové výroby.

Grom 2 má dostřel 350 km, rakety samotné mají dosah 500 km. Systém dvou raket je montován na šestikolovém vojenském náklaďáku, který slouží jako sklápěcí odpalovací rampa (Transporter Erector Launcher). Výrobce prohlašuje, že Grom 2 přemůže i nejnovější ruské protibalistické systémy S-300 a S-400 a to především tím, že jeho rakety budou disponovat nepředvídatelnou trajektorií letu.

Záležitost je to v západních i ruských médiích značně propíraná a přitom o vlastnostech nového ukrajinského systému není mnoho známo. Spekuluje se, že spolufinancovat to mohlo i Německo, které potřebuje obnovit arzenál svých zastarávajících MLRS M270 a že tento systém dokáže zacílit na Moskvu a že to bude znamenat převrat v rovnováze sil v Rusko-ukrajinském konfliktu. Ruští analytici se tomu zatím smějí, ale západním sankcím se nejdříve smáli také, než jim zamrzla písnička.

Zdroje

Grom short-range ballistic missile. GlobalSecurity.org. Web. 2016.
<https://www.globalsecurity.org/military/world/ukraine/grom.htm>

Ukraine unveils new Grom-2 short-range ballistic missile. Army Recognition. Web. 2018
<http://www.armyrecognition.com/january_2018_global_defense_security_army_news_industry/ukraine_unveils_new_grom-2_short-range_ballistic_missile.html>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Uplatňování vynálezů je zápas s hloupostí, závistí, skrývanou zlobou a bojem se setrvačností.
Rudolf Diesel