Pars

FNSS Pars
Amphibious Armoured combat vehicle
Turecké obojživelné obrněné vozidlo

Tato podvozková platforma tureckého výrobce FNSS pojmenována po anatolském leopardu Pars, představuje osmi, šesti i čtyřkolová bojová vozidla. Vývoj byl zahájen 2002 ve spolupráci s americkou firmou a první 8x8 Pars byl k vidění 2005.

Korba je z celohliníkového pancíře a nabízí 360 stupňovou ochranu proti ručním zbraním a minám. Dodatečné moduly pancéřování mohou být však doplněny.

Pars v základní konfiguraci je především transportér pěchoty. Kromě řidiče a velitele může varianta 8x8 vézt až dvanáctičlenný výsadek. Výsadek sedí na sedadlech pohlcujících energii nárazů (výbuchů). Výsadek opouští vozidlo rozlehlými zadními dveřmi a po strojem operované hydraulické rampě. Obslužná posádka má k dispozici střešní dveře otevírající se do stran.

Řidič a velitel sedí vedle sebe a oba mají k dispozici noční / denní optiku v podobě soustavy periskopů pro přehled v plném úhlu. Podvozek využívá nezávislého zavěšení, vozidlo je vybaveno ABS, centrálním dofukováním pneumatik, má dojezdové pneumatiky a samovyprošťovací naviják.

Modulární design Parsu dovoluje vyzbrojit se různými vzdáleně ovládanými zbraňovými stanicemi s kulomety a kanóny středních ráží a jedno nebo dvoumužnou věží s kanónem ráže 25 mm. Výrobce upřednostňuje variantu s 12,7 mm kulometem a 40 mm granátometem. Předností všech Parsů je snadno odmontovatelná střecha nabízející vozidlu možnost být rychle překonfigurováno na jakoukoli roli využití.

Pohonem je jednopalivový diesel motor s výkonem 525 hp a s automatickou převodovkou. Pars zatáčí pomocí všech kol. Pro pohon vnitřních zařízení nezávisle na motoru je na palubě vlastní zdroj energie. Vozidlo je přepravitelné všemi letouny, tedy C130, A400, C17 a C5. Vozidlo je plně obojživelné a ve vodě plave pomocí postranních vodních trysek rychlostí 8 km/h.

S vozidly pars operují armády Turecka, Ománu, Malaysie a Azérbajdžánu. V roce 2014 jich bylo vyrobeno 760 kusů.

Specifikace

Představen 2005; hmotnost 24,5 tun; délka 7,9 m; posádka 14; škála zbraňových stanic a věží, kulomet 7,62 mm; pohon diesel 525 hp; max. rychlost 100 km/h (po silnici); dojezd 700 km; výkon ku hmotnosti 21,5 hp/t.

PARS III 8x8. FNSS.com.tr. Web. 2017.
<https://www.fnss.com.tr/en/product/pars-8x8>

FNSS Pars. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/FNSS_Pars>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Historie je kompilací minulých událostí, se kterými se lidé rozhodli souhlasit.
Napoleon Bonaparte