NLOS-M, FCS mortar (XM1204, XM395)

XM1204 Non-Line-of-Sight Mortar
Americký samohybný minomet

NLOS-M (XM1204) byl úžasný pokročilý U.S. minomet 120 mm, který patřil do celé kaskády vozidel slavnostně zrušené Donaldem Rumsfeldem, protože byly příliš dobré a drahé, kterýžto důvod se oficiálně nazývá: Pro škrty v rozpočtu.

Šlo o minomet rozsáhlého programu nové rodiny vozidel Future Combat Systems. 120 mm minomet byl v dedikované zbraňové věži nabíjený zezadu. Mohl pálit za horizont viděný posádkou. Posádku tvořili čtyři lidští operátoři. Systém řízení palby byl stabilizovaný a digitálně automatizovaný, avšak bylo možno ho lidsky kontrolovat.

Střílel projektily XM395 Precision Guided Mortar Munition. Ty byly vyvinuty s obrovským úsilím pro potřeby Afgánistánu 2009 prakticky okamžitě. Byly vystřelovány z hlavně s hladkým vývrtem, naváděné přes GPS, řízené počítačově vyklápěnými stabilizátory na nose a i při zadku střely. Na vzdálenost max. dostřelu 7 km měly kruhovou odchylku od cíle pouhých 5 metrů! Měly tři typy programovatelných roznětek. Byly užívány tu a tam během střelby neřízeným střelivem. Toto bodově přesné střelivo umožňovalo zlikvidovat bodový cíl vysoké hodnoty dvěma přesnými výstřely, na nějž by jinak bylo zapotřebí 10 výstřelů klasických nábojů. Bylo to však drahé jako prase. Šlo o snižování vedlejších ztrát civilistů. Teroristé v Afgánistánu vždy stříleli z míst silně prosycených civilisty. Nakonec bylo rozhodnuto, že chránit civilisty Afgánistánu tak příšerně drahým střelivem se prostě nevyplatí. Takže 2012 zase zrušeno.

NLOS-M byl díky vynikající komunikační technice celé platformy integrován do systému digitálního bojiště typu C4ISR. Mohl tedy pracovat autonomně, stejně jako v širokých scénářích.

Pásová vozidla rodiny FCS Manned Ground Vehicles (MGV) byla vyvinuta spoluprací řady U.S. firem jako BAE, General Dynamics, DARPA, Boeing a SAIC mezi roky 2003 až 2013. Postupem času se ukazovala jako příliš drahá na provoz. Bohužel i následnický program Ground Combat Vehicle (GCV), byl 2014 zrušen.

Vozidla měla mít hard-kill protiopatření Quick-Kill (neuvěřitelná věc, podívejte se na YTB), utajovaný nový pancíř schopný odolat průbojné munici až do ráže 45 mm, hybridní diesel-elektrický pohon, redukci hmotnosti v podobě některých částí z titanu, nové ochranné kanóny Mk44 Bushmaster II a mnoho dalšího. Zkrátka rodina osmi pásových vozidel stejné konstrukční platformy a velkého stylu se špičkovými technologiemi budoucnosti. Holt to bylo tak drahé, že US armáda do dneška užívá řešení současná, mnohdy už zastarávající, která pouze čas od času renovuje. Je pravda, že je to síla expediční, která potřebuje hlavně špičkové letectvo a námořnictvo, o což se rozhodně snaží a špičkové pozemní jednotky může mít až v době, kdy "nebude vědět co s penězi".

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Future_Combat_Systems_Manned_Ground_Vehicles#Tracked

https://en.wikipedia.org/wiki/Future_Combat_Systems

https://www.globalsecurity.org/military/systems/ground/fcs-mortar.htm

Stejně tak božský byl návrh FCS houfnice NLOS-C.

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Prostořekost potápí lodě.
NSA, CIA