DCPC Gaming

Far Cry Primal - majzněme ho přes palici kostěnou palicí

Exotická akce z doby kamenné v tradičním podání ze série Far Cry. Dobré i když opět odfláknuté. Krajina z časů lovců mamutů opět připomíná uhlazený městský lesopark, pračlověci se opravdu chovají jako imbecilové a věrným hráčům série tam ty zaměřovače, útočné pušky a auta prostě chybí.


Zasazení děje

Tři znepřátelené tlupy se masakrují mezi sebou. Wenja, Udam a Izila. Wenja jsou pravěcí lidé, snažící se přežít. Udam jsou gorile podobní neandrtálci, kanibalové, kteří loví lid Wenja jako otroky a jako potravu je svazují v klecích. Izila se zdá být kult nejmodernějších lidí, kteří se malují modrou barvou, v boji využívají oheň a i jejich obydlí dává znát, že jsou prvními primitivními staviteli doby kamenné.

Špatný první dojem

To má být výsměch nebo urážka věrných hráčů série? Nedokonalost geometrických modelů maskují tvůrci hrou světel a stínů a motion blurem. Zejména některé smrky vypadají kostrbatě jak poskládané trojúhelníky, jakoby je nakreslilo předškolní dítě.

Zjevy postav jsou ještě horší. Čekal jsem nějakou šaramantní divoženku nebo aspoň Věstonickou Venuši ale ani ta se nekoná. Většina zjevů NPC postav připomíná mongoloidní děti. Naštěstí je takto hrozně hra odfláknuta jenom ze začátku. Jenom prvních pár misí a úplně počáteční oblast, do které tvůrci počítali, že už se víckrát nevrátíte, k čemuž skutečně jako hráč inklinujete a většinu pokročilé etapy hry si užijete v celkem hezkém prostředí.

Proboha co to je? Dojem po prvním dni ve Far Cry Primal

Jestliže Far Cry 3 bylo polotovar, Far Cry 4 čtvrttovar, tak tohle je skutečně osminotovar! Skály, zvířata, animace a zvuky jsou znovupoužité z Far Cry 4 tak nehorázně, že je to všude do očí bijící! On už postup od celkem dobrého Far Cry 3 k Far Cry 4 se ubíral dementním směrem, ale co má být tohle? Bohužel tu platí, že hra z dob primitivních také za starou belu stojí. Jestli to stejným způsobem půjde dál, tak Far Cry 6 bude úplný podvod.

Přebytek skillpointů

Protože ani organizační stránka rozvoje pravěké osobnosti není od začátku úplně jasná, máte mraky napracovaných zkušeností dopředu a dovednosti jimi odemknutelné jsou stále zablokované. Naštěstí je rozvoj postavy časem jasnější a čím dál lepší dovednosti stojí čím dál více skillpointů, takže se nakonec vše v dobré zvrátí.

Opičáckost lidu

Nečekal bych, že když nepřátelský kmen vypadá jako opice, že se také budou tak chovat. Souboje s lidmi jsou zde to nejjednodušší. Deset jich vymlátíte kostěnou palicí jako nic. Zatímco pár jejich kolegů jste zapálil ohnivými šípy a další řezáte ručně, zbylí přeživší se kryjí za stromem a nemůžou vás najít! To je snad zlej sen! Souboje zde opravdu žádnou lahůdkou pro trénování vlastní dovednosti nejsou. Žádné zvláštní chvaty ani při speciálních takedowns nejsou. Zezadu ho prostě tíhnete přes hlavu kostěnou palicí, on se svalí a hotovo. Oštěp také píchá dopředu pouze jedním směrem, takže žádná balada na vyhrání si to není. Když už tam chybí střelné zbraně, čekal bych zábavnější soubojový systém aspoň jako ze Skyrimu.


Takovou držku jsem v PC hře dosud neviděl.

Lid Wenja - jak jméno napovídá, jsou to pitomci

Zachraňujete desítky neschopů, kteří vám k ničemu nejsou. Zajetý princip osvobozování outpostů na mapě pokračuje i ve Far Cry Primal. Tentokrát jde o pagodová ohniště, která je třeba vyčistit od nepřátelských tlup a poté zažehnout. Do těchto vesnic zachraňujete příslušníky svého lidu, kteří se vám ve vesnicích hromadí a sbírají suroviny pro upgrade vašich zbraní i vesnic samotných. Avšak z ustavičného pobíhání, bojování a sběru máte inventář trvale přeplněný vším, takže tato zásobárna vůbec není potřeba. Zdánlivě to hráče naláká jako strategický nebo RPG prvek, ale je to podvod. Úplný nesmysl k ničemu. Vesnice má jedinou úlohu jako spawn point na mapě světa. Kravinky kolem totemů, skladišť a ohnišť jsou jen titěrné nedodělky líbivých principů. Nechápu jak mohl Ubisoft takovouto hovadinu ve stavu raného vývoje vůbec vypustit do světa jako hotovou hru! Ostuda! Hnůj!

Grafika také z doby kamenné

Při diskuzích se sestrou nad grafikou Far Cry Primal jsme se nemohli shodnout, zda-li je vyblitá nebo snad vypadla někomu přímo z prdele. Je to hrůza, v roce 2017 vydat hru s takovouto grafikou je odvážné číslo! Některé pasáže vzhledem připomínají grafiku titulů o deset let starších. Nemělo to mít přídomek primal, ale rovnou primitive. Byl by to přiléhavější název. A ještě něco Vám prozradím: Všimli jste si, že Ubisoft Montreal vydává další díly Far Cry her jako na běžícím páse? Je to proto, že všechno to jede na stejném enginu s úplně stejnou grafikou, která byla sice v době Far Cry 3 převratná, ale od té doby je po další čtyři tituly stejná. Výrobci zkrátka musí stihnout v co nejkratší době co nejvíce titulů, aby ta jednotvárnost nebyla v daleké budoucnosti tolik vidět.

Lepší strana mince

Hrát se to dá a vydržíte celkem rádi až do konce, i když podruhé se ke hře asi málokdo vrátí.
Rozhovory a animace s pračlověky jsou oslavou kreténství v přímém přenosu. Chcete-li vidět rozmluvy s idioty aspoň ve virtuálních animacích, Far Cry Primal je nejlepší příležitostí. Pračlověci skutečně nejenže mluví jako po mrtvici, ale navíc pravěkým jazykem mumlání a skřeků a co nedokáží vyjádřit ústy, k tomu si dopomáhají celým tancem pohybů rukama nohama. A že je to nějakých pohybů! Pokud to byl záměr, podat pravěké lidi jako pitomce, tak to se povedlo.

Nevyčerpatelný zdroj zkušeností

Rozlehlost a hlavně bohatost zdejšího světa pro vás představuje nevyčerpatelnou studnici nejen pravěkého výrobního materiálu, jehož máte neustále inventář nacpaný k prasknutí, ale především zkušenosti, které jsou nutné k nakupování dovedností pro rozvoj postavy. Jelikož zadávání misí a jejich organizace je naprosto nejasná, po většinu času bloumáte světem bez cíle a sbíráte vše, na co padne váš pohled a lovíte vše, co se pohne. Díky tomu mám trvalý nadbytek skillpointů (pět a více), protože uplatnit je mohu až po odemknutí misemi, a k jejich zadání se ne a ne dostat. Mise tedy plním jen svátečně, když se úplně náhodou nějaká na mapě objeví a lze se k ní dostat. Po jejím splnění se mi otevře jedna až dvě možnosti rozvoje dovedností, ale skillpointů mám třeba sedm do zásoby, které bych rád uplatnil, ale nemohu.

Zkušenosti získáváte za úspěšné útoky ze zálohy, za headshot i u zvířat a za sběr vzácných předmětů, takže postupně jste třeba čtyřikrát zkušenější, než by napovídal výčet vašich RPG dovedností.

Ještě že ty kožešiny tak dobře hoří!

Zapálené šípy jsou doslova spásou pračlověka. Dávají vám výhodu nad zvířaty i ostatními kmeny. Jakoukoli zbraň, tedy palici, oštěp a hlavně šíp, můžete kdykoli okamžitě zapálit a s hořícím bojovat. Dává vám to obří výhody. Například smečka vlků se vás se zapálenou zbraní bojí, zatímco s uhašenou po vás okamžitě jde. Jakékoli zvíře ihned zapálíte při sebekratším kontaktu s ohněm a kožešina mu okamžitě blafne plamenem, jak když polejete kulicha petrolejem. Zabijáckou zvěř jako medvědy a mamuty, udoláte jedině ohněm. Jednak zapálený kožich jim setrvale dává damage, zatímco vás od něj dělí vzdálenost a můžete do něj střílet dál, než se přiblíží a jednak zapálené zvíře začne zmatkovat a zběsile v plamenech lítat kolem, přičemž zapaluje okolní podrost a takové hořící prase je po římském způsobu schopno zapálit půlku lesa, než pojde. Vy už zapálené zvíře sice nedohoníte, ale to vám nevadí, neboť zraněné pojde za chvíli někde opodál a v tom okamžiku se vám za něj přičtou zkušenosti, takže o to nejdůležitější nepřijdete. Třeba takoví mamuti, na něž střílíte hořící šípy přes řeku, jsou proti vám úplně bezbranní.

Lepší target acquisition

Když už se vám náhodou poštěstí ať na mapě nebo přímo pohledem ve světě dostat se blízko k nějakému zadání nebo k cíli mise, hra vás na ně upozorňuje nepřehlédnutelnými ikonami přímo ve světě, takže když se omylem k něčemu důležitému dohrabete, naštěstí se vám to už zpravidla neztratí v křoví.

Stále lepší interface a ovládání

Snad jediné jasné pozitivum které je u každého dalšího Far Cry poznat, je neustále se vylepšující ovládání. Usnadňující prvky, domyšlenější koncepty z her minulých. Far Cry Primal jako dosud poslední díl má toto vše přehlednější, snadnější a rychlejší než v jakémkoli Far Cry doposud. Například tradičně v misích nelze ukládat, takže musíte splnit nějaký checkpoint a v něm se vám hra sejvne. Mimo mise hra přitom poprvé krásně rychle a viditelně nabízí quicksave, takže aby se předešlo rozhořčení v misích, hra vám na nepřehlédnutelné ceduli černé na bílém nabízí upozornění, že průběh nemůže být v tuto chvíli sejvnut.

DCPC Gaming

Kapitoly článku:

⟫ 1: Zasazení děje|  Špatný první dojem|  Proboha co to je? Dojem po prvním dni ve Far Cry Primal|  Přebytek skillpointů|  Opičáckost lidu|  Lid Wenja - jak jméno napovídá, jsou to pitomci|  Grafika také z doby kamenné|  Lepší strana mince|  Nevyčerpatelný zdroj zkušeností|  Ještě že ty kožešiny tak dobře hoří!|  Lepší target acquisition|  Stále lepší interface a ovládání|  

⇒ 2: Mise mimo příběh|  Bezproblémová interakce s NPC postavami|  Mapa a svět|  RPG stránka je stále diskutabilní|  Skoková změna ve střední fázi hry|  Krocení zvířat|  Pasti|  Zvěř divá i zkrocená|  Závěrečná mise|  Verdikt|  Zdroj|  

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Naděje neznamená, že něco musí dopadnout, jak bychom chtěli, ale naděje je stav ducha, bez kterého nemůžeme žít.
Václav Havel