Far Cry Primal - majzněme ho přes palici kostěnou palicí
Exotická akce z doby kamenné v tradičním podání ze série Far Cry. Dobré i když opět odfláknuté. Krajina z časů lovců mamutů opět připomíná uhlazený městský lesopark, pračlověci se opravdu chovají jako imbecilové a věrným hráčům série tam ty zaměřovače, útočné pušky a auta prostě chybí.
Mise mimo příběh
Hra nabízí mnoho dějových misí s dialogy, animacemi a dějem, přičemž při bloumání pralesem často náhodou přijdete k dějišti mise dílčí, náhodné. Přijdete k eventu jako ve Far Cry 4, k potyčce mezi příslušníky vašeho lidu a cizí tlupy, přičemž je dobré, když pomůžete vašim bezbranným neschopům a zachráníte je před kanibaly umlácením kanibalů kyjem. Přitom se vám na minimapě, mapě i ve světě vyznačí blikající ikona cíle, což konečně funguje výtečně a zatím ve všech Far Cry nejlépe. Jako další lahůdku je možno dialogy nastiňující děj úplně přeskočit, což přijde vhod hlavně když opakujete misi poněkolikáté. Každá stage mise je jednou větičkou popsána v horním rohu obrazovky, takže vždy víte, co máte dělat.
Bezproblémová interakce s NPC postavami
Takto tento aspekt ve všech předchozích dílech série vždy haproval, např. takové Far Cry 3 se kvůli němu v misích často nedalo hrát. Tady je vše vyladěné bez chybičky. Objekty na mapě sbíráte rychle a bezchybně, stejně tak jako kontaktujete postavy a zadáváte cíle vašim zvířatům. Dokonce v menu lze animace interakce se světem úplně vypnout, což je snad největší výhodou Far Cry Primal! Když například máte prioritu léčit svého vlka, protože byl málem zabit tygrem a skoro mrtvý vlk leží na trsu bobulí v křoví, hra vám interakcí vždy nejdříve vyléčí zvíře a teprve potom můžete něco sebrat nebo zapálit zbraň. Jasné, stručné, účinné.
Mapa a svět
Krajina se postupem ve hře vylepšuje, takže nakonec se i těch dechberoucích scenérií přece jenom dočkáme. Mapa je konečně velikánská, odhadem asi jako menší Skyrim, což hráče velmi těší, protože na tom je vidět, že na rozdíl od předchozích dílů tvůrci konečně využili hardwarový pokrok 2017, kdy je zcela běžné mít 8 nebo 16 GB operační paměti takže konečně to přináší prospěch i ve velikosti a členitosti herního světa. Ten sice stále připomíná multiplayerový lesopark uhlazeného safari, ale rozhodně je to lepší než ve všech předchozích dílech. Do naprosto realisticky variabilního světa s vysokou neuspořádaností jako z Gothicu to má stále daleko, ale zlepšení je jasně patrné.
RPG stránka je stále diskutabilní
Naštěstí ale i zde je znát změna k lepšímu. Tvůrci Far Cry mají totiž pořád ten samý problém: Vyrábíme čistě akční first person shooter (tentokrát bez pistolí) a jak do toho napasovat rozvoj postavy a crafting, aby to aspoň zdánlivě připomínalo erpégéčko? Sice to není špatné, ale rozvoj dovedností v už o tři tituly starším Far Cry 3 byl lepší. Vysvětluji si to tím, že tam se rozvoj točil mimo jiné kolem zaměřování, maskování, dopravních prostředků a moderních zbraní, protože obor činností z moderní doby je prostě větší. Pravěk toho bohužel moc nenabízí. Výčet činností by se dal shrnout na léčení, vyrábění oštěpů, zapalování zvěře a mlácení pololidí nijak zvlášť efektními palicemi.
Skoková změna ve střední fázi hry
Jakmile se dostanete k obouručnímu kyji (už jsem chtěl říci dvouhlavňovému), začíná vše být veselejší. Far Cry Primal i přes nebývalou rozlehlost světa bohužel trpí jeho přeplněností. Potyčky se všudypřítomnou zvěří nejsou nijak dobrodružnou zajímavostí ale naprosto nudným denním chlebem. Kdyby tam dali zvěře třetinu a zato třikrát lépe dotáhnuli souboje, byla by to celkem originální a neotřelá hra sklízící podstatně lepší hodnocení recenzentů. V současném stavu mi to ale připomíná nekonečnou mlátičku jako Diablo 2 z vlastního pohledu.
Krocení zvířat
Nečekaným obohacením nudy je zde možnost zkrotit si divou zvěř jako pravlka, tygra šavlozubého či medvěda jeskynního a používat ho při lovu jako psa. Aby toho nebylo málo, můžete se vtělit do sovy, která hraje úlohu dronu, lítá nad bojištěm, odhaluje nepřátele, označuje nepřátele a dokonce na ně vrhá bomby! Z kamery ze sovy také zadáváte cíle vašim dravcům, takže je to docela sranda. Dravci jsou vůbec nepostradatelní, protože doběhnou označenou zvěř a uloví ji za vás, stejně tak pomáhají v boji s cizími tlupami. K tomu všemu můžete na tygrech a medvědech jezdit, což je náhrada za chybějící automobily a rychle vás donáší světem, kam potřebujete. Třešničkou je jízda na mamutu, toho si představte jako všeničící turbo-parní válec!
Pasti
V pokročilé fázi hry se vám odemkne možnost vyrábět pasti a jejich účinnost dále posilovat. Past leží na zemi, kam ji dáte, a kdo přes ní přejde, toho zklapne. Když máte dostatek surovin, vyrobíte a rozmístíte klidně 10 – 20 pastí a utvoříte pravěké minové pole. To vám umožňuje masově zneutralizovat celá stáda nosorožců, kteří by jinak s vámi udělali rychlý proces. Doslova bych to označil za žně nosorožců a mamutů nebo těžení živočišných surovin za pomocí pastí.
Zvěř divá i zkrocená
Tradičně největší sviňák nejvíce znepříjemňující život pračlověka je jelen (zde los) a medvěd jeskynní. Naopak zdaleka nejefektivnějším pomocníkem je šavlozubý tygr s krásnou pruhovanou pěšinkou, pokud ho máte ochočeného. Ten bez problémů skolí i nosorožce hřivnatého a ochrání vás i vůči smečkám vlků a ostatním velkým kočkám. Když kolem vás jejich smečky zejména v noci utahují smyčku, tygr jim to bez boje rozmluví a vy tak můžete cestovat krajinou s klidem. Dokonce je zdatný i v boji proti menším mladým mamutům.
Závěrečná mise
Všechny dílčí dějové mise spějí ke dvěma cílům: Osvobodit celou mapu a porazit šéfy všech nepřátel. Závěrečné dva boss souboje jsou docela těžké, ale nic nezvládnutelného. Především na dálkové poražení matróny kmene Izila se musíte napřed vyzbrojit hodně šípy a mít co nejvíce co nejsilnějších léků zdraví. Poté je závěrečná animace rozjásaného lidu, který má nyní celý svět pro sebe a může radostně vzkvétat. Hra tím ale skončit nemusí a vy můžete splnit ještě množství zbývajících nedějových misí. Bohužel to ale nepřináší mnoho požitku, protože postavu máte vypiplanou na maximum, narazili jste na experience cap, všechno vybavení máte upgradované na max a dál už není co hrát. To ale vůbec nevadí, protože poprvé ve Far Cry je svět opravdu velký a rozmanitý, misí hlavních i vedlejších je opravdu hodně a po takovém týdnu hraní reálného času jste naběháni až až.
Verdikt
Ze začátku se to zdálo jako odfláknutá urážka hráče věrného sérii Far Cry. Nakonec musím uznat, že ze všech Far Cry je to odfláknuté nejméně, protože na misích a dějových animacích si dali záležet. Vizuální atmosféra je úchvatná a obsahu je na rozdíl od všech předchozích Far Cry opravdu hodně. Rozměry herního světa jsou odhadem tři a půl krát vyšší než u Far Cry 4, dějový obsah misí snad pětinásobný. Velká výtka, kterou vytýkám a nezapomenu všem Far Cry hrám jako podvod na hráče, směřuje k multiplayerovosti mapy, jejíž topologie má neuvěřitelně nízkou entropii. Je to prostě svět z násobených pořád stejných buněk a prvků, jako na plochu roztažené buňky v excelu. Druhá velká výtka je celková nejapnost. Tím, že je to zasazeno do pravěku, je to sice exotické, ale jedním slovem debilní. Sám hrajete debila s kyjem a oštěpem, který plní úkoly pro ještě větší debily v kožešinách, co huhlají pravěkou řečí u ohně, chčijí na sebe, vypadají jak gorily a ještě se pomazávají nosorožčím hovnem. Originální, ale nijak fascinující. Ty dalekohledy, útočné pušky a auta tomu prostě chybí a doufám, že další Far Cry nás nimi opět nadchne.
Zdroj
Far Cry Primal. Ubisoft Montreal. PC Game. 2016. Microsoft Windows.
Nejlepší průvodce herními reáliemi:
Far Cry Primal Game Guide & Walkthrough. Gamepressure.com. Web. May 2016.
<http://guides.gamepressure.com/farcryprimal/>