ammo- DPICM

Dual-Purpose Improved Conventional Munition (DPICM)
Americký druh kazetové munice

DPICM je druhem munice pozemního dělostřelectva. Principem je hlavice řízené střely, která se v optimální výšce nad cílem rozpadá do množství submunice, aby bylo dosaženo účinku hustého plošného pokrytí. DPICM se užívá proti personálu i středně pancéřovaným cílům. Letecky odhazovaná munice tohoto druhu je označována jako kazetová bomba (cluster bomb), která je řadou zemí zakázána právě pro velké množství nevybuchlé munice zamořující prostředí na dlouho v čase a značné civilní ztráty.

Je zde hojně využíváno technologií zvyšujících dostřel, typicky Base-bleed (BB) nebo Rocket-assisted (RAP).

Vývoj amerických DPICM započal koncem 50. let. První opravdové typy DPICM existovaly až v letech sedmdesátých. Pracovalo se na střelivu pro houfnice v rážích 105 a 155 mm a jeho vývoj sledoval několik předností: Poskytovaly možnost zasahovat plošné cíle nepřímou palbou, kdy relativní nepřesnost byla kompenzována právě plošným účinkem. Dovolovaly artilerii postřelovat i mechanizované a pancéřované cíle. Byly vhodnější proti zakopaným jednotkám, než standardní tříštivé střelivo.

Kvůli vysoké nepřesnosti se u amerického dělostřelectva čím dál méně používají a pozornost je naopak obrácena k přesně naváděnému střelivu pomocí GPS.

Americká Wikipedie udává, že za studené války jich byl vyroben velký přebytek, který dlí ve skladech bez využití a přitom výbušná náplň v nich uložená časem došla ke konci účinnosti. Náplně jsou proto vyměňovány za nové, což je nákladné a DPICM se převážně používá jako cvičné střelivo nebo jako zásoba nekvalitního střeliva pro časy nejhorší (výbušiny holt časem ztrácejí schopnost vybuchovat).

Zdroje

Dual-Purpose Improved Conventional Munitions. GlobalSecurity.org. Web. 2011.
<https://www.globalsecurity.org/military/systems/munitions/dpicm.htm>

DPICM. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Dual-Purpose_Improved_Conventional_Munition>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nás je málo a vždy jsme se museli přikrčit na rozdíl od Američanů a Rusů, kteří odjakživa vědí, že ohřívají světovou polívčičku.
Radkin Honzák