BTR-90

BTR-90
Amphibious wheeled armoured personnel carrier (APC)
Ruský kolový obojživelný transportér pěchoty

Tento 8×8 kolový transportér pochází z roku 1994 a je posledním zástupcem vozidel řady BTR. Vozidlo je zamýšleno jako víceúčelové, tedy jak pro dopravu osob na bojiště tak pro palebnou podporu, průzkum a hlídkování. Vozidlo využívá věž z BMP-2 vyzbrojenou 30 mm kanónem, nese drátem řízené protitankové střely 9M113 Konkurs a 30 mm granátomet AGS-17. Čelní pancíř odolá projektilům do ráže 14.5 mm.

Nejlepší příměr z vozidel západních tohoto typu je LAV-25. Diesel motor o výkonu 510 koňů vozidlu propůjčuje výkon 24 koňů na tunu a max. rychlost 100 km/h po silnici, 50 km/h v terénu. Vozidlo je plně obojživelné a je přímo určeno k vyloďování. Nejen proto ale i kvůli zvýšení ochrany je vozidlo vybaveno dvěma periskopy. Ochranu lze zvýšit přidáním bloků reaktivního pancíře. Posádka je chráněna filtračním systémem NBC ochrany (Nuclear, Biological and Chemical protection).

Specifikace

Hmotnost 21 tun, posádka 3 členové obsluhy plus 7 míst pro vojáky, poměr výkonu k hmotnosti 24 koňů na tunu, dojezd 800 km, rychlost 100 km/h po silnici.

Zdroj

BTR-90. Military Factory. Web. 2016.
<https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=51>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vítězství má tisíc otců, porážka je vždy sirotkem.
americké přísloví