BTR-80

BTR-80
Amphibious wheeled armoured personnel carrier (APC)
Ruský kolový obojživelný transportér pěchoty

Tento 8×8 kolový transportér pochází z pozdně sovětské éry a je tak členem v řadě vozidel BTR (obrněný transportér). Je nechvalně proslulý sovětskou invazí do Afgánistánu. Vozidlo má vodou chlazený dvoupalivový diesel motor (260 hp) ze svých předchůdců BTR-60 a BTR-70, tedy výkonnostně žádná sláva. Má pro řadu BTR typickou kuželovou věž s ochranným štítem a dvěma kulomety 14.5 mm a spřaženým 7.62 mm. Tyto mají max. náměr 60 stupňů, což napovídá určení pro městský boj a horský terén (Afgánistán). Vzadu věže je osm odpalovačů zadýmovacích granátů.

BTR-80 vzniklo roku 1984 ďábelsky ruským způsobem pouhým přejmenováním BTR-70 a následně vylepšením jeho motoru a zvýšením náměru kulometů. Ještě později byl hlavní kulomet nahrazen 30 mm kanónem, aby vozidlo aspoň mohlo ničit citlivá zařízení na tancích. Kanón je však nestabilizovaný, takže umožňuje přesnou palbu pouze při nízké rychlosti pohybu nehrbolatým terénem. Kulometčík sedí na ploché střeše za věží a zbraň otáčí ručně. Má však k dispozici denní i noční optiku. Vozidlo je vybavené systémem ochrany proti zbraním hromadného ničení a je obojživelné.

Toto podezřelé vozidlo je stále ve výzbroji čtyřiceti nejpodezřelejších států Ruskem počínaje, Běloruskem a Doněckou republikou pokračujíc a např. Džibutskem, Angolou, Makedonií, Súdánem, Pakistánem, Kolumbií a severní Koreou konče.

Specifikace

Hmotnost 13-15 tun, posádka 3 členové obsluhy plus 7 míst pro vojáky, poměr výkonu k hmotnosti 19 koňů na tunu, dojezd 600 km, rychlost 80 km/h po silnici a 10 km/h vodou.

Zdroj

BTR-80. Army Recognition. Web. 2018.
<https://www.armyrecognition.com/russia_russian_army_wheeled_armoured_vehicle_uk/btr-80_8x8_armoured_vehicle_personnel_carrier_technical_data_sheet_specifications_pictures_video.html>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ve vědě nejsou žádné záhady, jen věci které neznáme.
z dokumentu o nanotechnologiích