BMPT Terminator

BMPT Terminator
Ruské obrněné bojové vozidlo Terminator

Úkolem vozidel Terminátor je bojovat s protitankovými jednotkami nepřítele vyzbrojenými nejnovějšími protitankovými řízenými střelami - ochrana tanků v městském prostředí.

Vozidlu dominuje bezposádková věž AU-220M Bajkal se čtyřmi namontovanými druhy zbraní, což z vozidel Terminator dělá zvláštnost, která ještě nemá ve světě alternativu. Kromě palebné podpory má zajišťovat přímou ochranu tanků a to zřejmě i před vrtulníky a letadly. Standardní výzbroj tvoří čtyři raketomety střel 9M120 Ataka, dva 30 mm 2A42 kanóny, dva AG-17D granátomety a jeden na věži nezávislý 7.62 mm PKTM kulomet. Bezposádková věž Bajkal je vybavena dvojicí zaměřovačů pro velitele a střelce s televizním i termovizním kanálem, systémem automatického sledování cíle a laserovým dálkoměrem. Modul také nepostrádá systém detekce ozáření laserem a detektory systémů řízení palby.

O ochranu se stará kombinace aktivních a pasivních prvků, dodatečný pancíř, reaktivní pancíř. Podvozek platformy Armata zajišťuje rychlost 60 km/h po silnici a dojezd 550 km s dodatečnými nádržemi. Systém nádrží na více místech a automatického hašení požáru uvnitř vozidla má zajistit mobilitu i po zásahu minou.

V městské zástavbě by vždy jeden tank měl být doplněn dvěma BMPT, při vyjetí z města by se měl tento poměr změnit.

Specifikace

Hmotnost 50 tun, rychlost 60 km/h po silnici, dojezd 550 km, posádka 5 členů.

Zdroj

BMPT. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/BMPT_Terminator>

Russian MoD adopts BMPT Terminator. Jane's 360. Web. 2018.
<https://www.janes.com/article/79347/russian-mod-adopts-bmpt-terminator>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Reakce přichází až když problém klepe na dveře.
Jiří Šedivý