BMP-3

BMP-3
Amphibious infantry fighting vehicle
Ruské obojživelné vozidlo pěchoty

Vozidla BMP ("bojová mašina pěchoty") mají v ruské armádě dlouhou tradici a poměrně skvělý zvuk. BMP-3 bylo vyvinuto 1987 a je následníkem BMP-2 a 1. Jestli vzpomenete na řadu starých DOSových vojenských simulátorů, tak ruská vozidla tam zastupovala takřka výhradně typy BMP.

BMP-3 se řadí k nejtěžším pásovým obrněncům mechanizované infanterie, schopno čelit tankům. Hlavní zbraní je 100 mm kanón schopný střílet klasické i laserem naváděné střely AT-10 Stabber. Vozidlo nese osm těchto střel a dokáže jimi postřelovat tanky na vzdálenost 5-6 km. Vedle toho je přítomen s dělem spřažený 30 mm rychlopalný kanón a ochranný 7,62 mm kulomet. Přední a spodní pancéřování odolá standardním projektilům do ráže 30 mm. Modernější prvky protitankového boje doplňují prvky aktivní ochrany, elektrooptická rušička a laserový ozařovač cílů. Dle údajů výrobce dokáže vozidlo pálit jako stojící, jedoucí i plovoucí se stejnou účinností. Jemná technika vozidla, jako senzory, zaměřování a systém řízení střelby jsou téměř každoročně aktualizovány až do současnosti (2017). Dále je plánováno nahrazení nejnovějším vozidlem Kurganets-25. Dieselový motor s výkonem 500 hp je tradičně po rusku umístěn vzadu a jeho výkon je při pohybu vodou směrován do záďových vodních trysek. Vozidla BMP-3 operují v současnosti v armádách 12 států řádově po stovkách kusů v každé.

Specifikace

Hmotnost 18-20 tun, posádka 3 členové obsluhy plus 7 míst pro vojáky, poměr výkonu k hmotnosti 27 koňů na tunu, dojezd 600 km, rychlost 72 km/h po silnici, 10 km/h ve vodě.

Zdroje

BMP 3 Armored IFV. Army Recognition. Web. 2018.
<https://www.armyrecognition.com/russia_russian_army_light_armoured_vehicle_uk/bmp-3_ifv_armored_infantry_fighting_vehicle_technical_data.html>

BMP-3. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/BMP-3>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nouze je matkou tvořivosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren