Archer Artillery System

Archer Artillery System
Švédská samohybná houfnice

Švédský zbrojní průmysl už minimálně jedno století udává tón na světové scéně. Ne jinak je tomu u šestikolového systému samohybné houfnice uvedené 1995. Jádrem je plně automatická norská remote weapon station (RWS) Konsberg M151 Protector, montována na kloubovém sklápěči Volvo. Houfnice sama má ráži 155 mm a délku hlavně 52 ráží.

Kabina náklaďáku a prostor pro motor jsou pancéřovány včetně skel vydržet zásah z ruční zbraně ráže 7,62 mm, stejně tak zásah protitankovou minou do ekvivalentu 6 kg TNT. K zbraňovému systému patří též munici doplňující vozidlo. V kabině sedí čtyřčlenná posádka, přičemž na obsluhu houfnice samotné jsou potřeba tři až čtyři lidští operátoři. Systém je schopen jízdy se všemi pneumatikami prostřelenými.

Jednou z hlavních předností houfnice je schopnost střílet náboji Švédsko-francouzskými BONUS a britsko-americkými M982 Excalibur a modulárními švédskými Bofors Uniflex 2. Tyto modulární náboje mají různé množství propelantu a jsou používány v módu MRSI, který vlastně sami Švédové vynalezli a který je dělostřeleckým trhákem dnešních bojišť. MRSI stručně řečeno znamená dopad následně vystřelených projektilů na cíl v jeden okamžik. Tím je splňován princip nedat o sobě nepříteli vědět předchozími výstřely a cíl je pak zcela zničen výbuchem všech střel najednou už při prvním kontaktu. Vozidlo veze 21 projektilů v plně automatickém zásobníku. Přebití jednoho zásobníku z muničního vozíku trvá 10 minut užitím k tomu určeného jeřábu. S náboji Bofors je dostřel 35 km, s náboji Excalibur až 60 km.

Předností systému je také taktická a strategická mobilita. Na silnici dosahuje rychlosti 70 km/h, je schopen brodit se sněhem do jednoho metru výšky a je dobře transportovatelný železnicí i letouny A400M. Čas na rozestavení ke střelbě od jízdy je méně než 30 vteřin, proto se Archerovi přezdívá nejrychlejší houfnice světa. Systém má tři módy rychlosti střelby a všechny na úrovni světové špičky. V nejrychlejším dávkovém vypálí 3 rány za 15 sekund a v celodenním ustáleném dokáže 8-12 za minutu (!), čímž za 24 hodin zasype nepřítele 25 tunami střeliva. MRSI dovoluje zásah nadstandardními šesti po sobě vypálenými ranami najednou (!). Houfnice je také schopna přímé palby a to do dvou kilometrů.

Je to opravdu klenot na poli houfnic o kterém je radost psát. Zatím je ve výzbroji Norska a Švédska.

Specifikace

Hmotnost 30 tun; délka 14,1 m; posádka 3-4; účinný dostřel 30 km standard, 40 km Base-Bleed, 60 km RAP; houfnice 155 mm; kulomet 7,62 mm; diesel motor 550 hp; výkon ku hmotnosti 19,4 koně na tunu; cestovní rychlost 65 km/h; dojezd 500 km.

Zdroje

Oficiální leták:
Archer. BAE Systems. baesystems.com/en/product/archer. Web (PDF). 2015.
<https://www.baesystems.com/en/download-en/20170725165426/1434555671252.pdf>

Archer. Army Guide. Web. 2017.
<http://www.army-guide.com/eng/product2819.html>

Artilleriesystem ARCHER. Wikipedia Die freie Enzyklopädie. Web. 2017.
<https://de.wikipedia.org/wiki/Artilleriesystem_ARCHER>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách