AR3

AR3
Multiple launch rocket system
Čínský dělostřelecký raketomet dlouhého dosahu

Ambiciózní čínský raketový systém byl vyvinut čínskou společností Norinco a je nabízen pro export od 2010. Je určen k ničení vysoce koncentrovaných plošných cílů na dlouhou vzdálenost.

Vícerážový AR3 odpaluje pět typů raket (podle bojové hlavice) ráží 300 mm nebo 370 mm. Odpalovač jich veze osm a vozidlo je v konfiguraci 8x8 terénního náklaďáku.

300 mm rakety jsou neřízené, 370 mm jsou naváděné. Maximální vzdálenost cíle je 220 km a minimální dosah činí 20 km. Rakety se pohybují vy výšce tří kilometrů. Hmotnost raket je 840 kg s 200 kg bojovou hlavicí. Čína uvádí, že rakety nejsou kompatibilní s ruskými Smerch a mají i jiné palivo.

Raketomet AR3 může operovat samostatně nebo v dělostřelecké baterii. Reakční čas je poté 20 nebo 15 sekund. Z toho co Norinco popisuje, systém disponuje meteorologickým zařízením, vlastním velícím a řídícím systémem a je do vysoké míry automatizován, avšak přesnější detaily nejsou uvedeny. Odchylka zásahu raket je uváděna do 50 m.

Vozidlo není pancéřované avšak neupřesněně má vysokou schopnost přežití. Veze posádku čtyř a je klimatizované. Zbraň je operována třemi členy automaticky, posádka vůbec neopouští kabinu. Příprava do palebného postavení trvá 5 minut. Vozidlo může opustit pozici prvního výstřelu už za minutu.

Zatím (2019) je jediným operátorem Čína.

Specifikace

Uveden 2010; hmotnost 45 tun; délka 12 m; dosah raket 220 km; silniční rychlost 60 km/h; dojezd 650 km;

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/world/china/ar-3.htm

http://www.military-today.com/artillery/ar3.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cesta dlouhá tisíc mil musí začít jedním krokem.
čínské přísloví