Apache Guardian AH-64E (Boeing)

Apache Guardian AH-64E
Americký (hlavní) bitevní vrtulník

Apache byl zkonstruován v 70. letech pro odhalování tanků a boj s nimi. Je to vlastně taková A-10 jako vrtulník. Za svého působení v armádách světa doznal značné slávy, mnoha vývojových verzí a s nejnovější verzí AH-64E Guardian počítá americká armáda i do budoucna. Apache totiž je vyspělým útočným vrtulníkem (Advanced Attack Helicopter) tak, jak americká armáda 1972 nazvala požadavek na jeho vývoj.

Drak letounu je konstruován pro maximální odolnost. Proto je Apachi někdy přezdíváno létající tank. Vydrží dvojnásobné přetížení co civilní vrtulníky, aby pilot mohl prudce manévrovat v případech nouze a nemusel se bát o rozpadnutí vrtulníku za letu, jak to známe typicky z dvojplošníkových simulátorů, kde bylo problém udržet letadlo ve vzduchu i bez nepřátel. Tak přesně o něco takového se u Apache nejedná. Bitelný podvozek také zvyšuje možnosti přežití posádky v případě dopadu natvrdo. Rotor je čtyřlistý. Listy rotoru jsou postaveny z oceli, nomexu a skleňěných vláken a mají vydržet zásahy protiletadlových střel do 23 mm ráže.

Vrtulník pohání dva turbohřídelové motory s výkonem od 1265 kW (původně) až po 1500 kW (dnes). Vrtulník má mít celkově co nejnižší možnou infračervenou stopu. K tomu jsou motory vybaveny chladiči výfukových plynů (systém Black Hole), které nasávají venkovní vzduch a ochlazují výfukové plyny. Tyto podstatně snižují tepelnou stopu vrtulníku spolu s teplo-absorbujícími materiály.

Posádka vrtulníku sedí v tandemu. Nahoře vzadu je první pilot, dole vpředu kopilot/střelec. Oba kokpity jsou pancéřem oddělené a konstruované pro maximální odolnost. Rozdělení na piloty a střelce ale pozbývá významu, protože oba jsou schopni ovládat vrtulník i zbraňové systémy nezávisle. Proto se horní místo označuje jako první pilot a spodní jako druhý pilot.

Vrtulník nese 770 kilogramů výzbroje zavěšené na křídlech a v zásobníku nad kulometem. Hlavnín kanónem vrtulníku je 30 mm M230 chaingun, je umístěn na přídi pod střelcem a je velmi přesný, ovládaný přilbovým displejem. Jeho kadence je 625 ran za minutu a používá tři druhy střeliva. Zápalné, tříštivotrhavé a protipancéřové. Dále nese 76 neřízených raket Hydra 70, jež jsou vypalovány jednotlivě či po celé salvě. Účinek celé salvy odpálené najednou je značně devastující zejména pro morálku nepřítele. Hlavní zbraní je ovšem 16 protitankových střel AGM-114 Hellfire. Ty jsou přesně laserově naváděné, mají nejdelší dolet mezi všemi protitankovými střelami odpalovanými z vrtulníku a mají devastující hlavici, která dokáže zničit jakýkoli cíl na bojišti. Utajovaný dosah těchto raket je pravděpodobně za uváděnou hranicí 8000 metrů. Verze vrtulníku AH-64D Longbow je vyzbrojena radarově naváděnými AGM-114L, které umožňují odpal zpoza terénních překážek. Od 2005 se tu a tam používají termobarické AGM-114N proti živé síle při městských operacích. Nejnovějším modelem je AGM-114R Hellfire II. Tato střela má vylepšené laserové navádění a nově navrženou hlavici. Střela Hellfire II funguje na principu protitankové řízené střely s tandemovou hlavicí, která po dopadu formuje projektil tvarovaný explozí z ocelového jádra. Proti vzdušným cílům a především na svoji obranu nese střely Stinger, dříve také AIM-9 Sidewinder nebo britské Hellstreak.

Pro splnění role vrtulníku je klíčové jeho elektrooptické vybavení, které je v čase ponejvíce aktualizováno a zajišťuje vrtulníku schopnost operovat za jakýchkoli povětrnostních podmínek, ve dne nebo v noci. Z těchto elektronických očí pilotů jsou klíčové systémy TADS a PNVS. Jsou umístěny ve dvou nezávisle se pohybujících otočných věžích na čumáku vrtulníku. Pro stručnost uvedu jen, že jde o společnou aplikaci využití noktovizoru, FLIRu, optického teleskopu, televizního systému a laseru k navigaci vrtulníku a zaměřování střel Hellfire.

Nejzásadnější je vývojová verze D vybavená systémem Longbow. AH-64D díky němu dokáže sledovat současně 256 cílů ve vzdálenosti 50 km. 2012 byly verze AH-64D dovybaveny systémem GFAS (Ground Fire Acquisition System), který detekuje všechny pozemní zdroje palby. Užívá k tomu infrakameru v součinnosti s dalšími senzory tak, že dokáže vysledovat záblesky z hlavní za všech podmínek počasí. 2016 dostaly Apache lepší FLIR zobrazovač s vysokým rozlišením a v barvách. Také systémy TADS a PNVS byly sjednoceny a modernizovány pod jeden souhrný, nazvaný Arrowhead, jenž přináší vyšší rozlišení zobrazování, širší viditelné pole a delší dosah. 2016 byly Apache lépe přizpůsobeny provozu u námořnictva, dostaly dodatečné úpravy radaru schopné detekovat malé lodě v pobřežních vodách a zároveň softwarové úpravy na zvládání hladinových cílů.

Verze AH-64E Guardian je nejnovější z roku 2011. Nese mnoho vylepšení, z nichž nejzásadnějším je pohonná jednotka zvyšující max rychlost na 300 km/h, zvýšená stoupavost, dolet i zátěž, volitelné použití radaru Longbow pro systém řízení palby, nové listy rotoru, senzory, avioniku, možnost nést střely Mistral a Sidearm, možnost ovládat bezpilotní prostředky UAV přímo z kokpitu vrtulníku. 2016 byly Apache úspěšně testovány pro nesení britských protitankových střel Brimstone. Od 2017 budou Apache vybavovány zbraní se směřovanou energií, konkrétně laserem, kterým budou schopny ničit nepřátelské drony a komunikační systémy na vzdálenost 10 km.

Z toho všeho je patrno, jak stěžejní bojový prostředek AH-64 Apache pro americkou armádu je, jak živý vývoj se u něj odehrává a že se s ním stále počítá i do budoucna.

Exportními operátory Apachů jsou kromě Americké armády Británie, Izrael, Řecko, Holandsko, Saudská Arábie, Egypt, Taiwan, Indie, Indonésie, Singapur, Katar a jiní.

Specifikace AH-64E

Nastoupil do služby 2011, hmotnost 5,17 t, délka 17,7 m, posádka 2, max. rychlost 300 km/h, stoupavost 12,7 m/s, dolet 476 km, dostup 6400 m, 30 mm autokanón, rakety Hellfire a Hydra

Oficiální stránka u výrobce:
An Advanced Multi-role Helicopter. Boeing. Web. 2016.
<https://www.boeing.com/defense/ah-64-apache/>

Why America's Enemies Fear the Army's AH-64E “Guardian” Helicopter. The National Interest. Web. 2016.
<https://nationalinterest.org/blog/the-buzz/why-americas-enemies-fear-the-ah-64e-%E2%80%9Cguardian%E2%80%9D-helicopter-18175>

Boeing AH-64 Apache. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2017.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_AH-64_Apache>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cihlu naučíte létat, když jí udělíte dost energie.
letečtí konstruktéři