Ajax AFV

Scout SV / CVRT / PMRS
Britské obrněné bojové vozidlo

Ajax je pokračováním britského Scout SV (Specialist Vehicle) a je vývojovým stupněm rakousko-španělského ASCOD 2 AFV (armoured fighting vehicle). Nyní byly obě původní společnosti zakoupeny firmou General Dynamics. Podobně jako u rodiny britských vozidel Combat Vehicle Reconnaissance Tracked, bude i Ajax k dostání v mnoha různých variantách jako průzkumné (Ares), útočné, velitelské (Athena), vyprošťovací (Atlas), zdravotnické a další. Plné operační schopnosti má nabýt 2024 v počtu 600 kusů variant. Pro technické parametry a jejich valnou souhlasnost se vzorem Vás odkazuji na originální ASCOD 2.

Prstenec věže má v průměru 1,7 m a je tedy navržen s myšlenkou většího pracovního prostoru pro posádku a techniku. Výrobce General Dynamics vyzdvihuje hlavní devizu vozidla - pokročilý senzorový a velící systém ISTAR (intelligence, surveillance, target acquisition and recognition). Ten se má starat o automatizované vyhledávání a sledování cílů na údajně dvakrát větší vzdálenost, než současná obdobná pěchotní vozidla. Data jím získaná mohou být dále předávána komunikačním systémem BOWMAN, který byl implementován do tanku Challenger 2. Oba systémy jsou poháněny pomocným tichým generátorem energie. Zbraňová věž pro dva členy obsluhy nese hlavní zbraň - 40 mm kanón, spřažený vzdáleně ovládaný 7,62 mm kulomet, odpalovače 76 mm zadýmovacích granátů ale také tříštivých. Ajax může střílet celkem šesti druhy munice včetně APFSDS.

Specifikace (souhlasné s ASCOD 2)

Ve výrobě od 2015; posádka 3 + 7 výsadek; hmotnost 34-42 tun; délka 7,6 m; pohon diesel 805 hp; max. rychlost 71 km/h; dojezd 500 km; 40 mm kanón; 7,62 nebo 12,7 mm spřažený kulomet.

 

Zdroje

Oficiální stránka u výrobce:
Ajax. The Future of Armoured Fighting Vehicles. General Dynamics. Web. 2017.
<https://www.generaldynamics.uk.com/solutions/vehicles/ajax/>

Ajax Reconnaissance Tank & APC. Tank Encyclopedia. Web. 2016.
<http://www.tanks-encyclopedia.com/UK/modern/ajax-reconnaissance-tank-apc>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada