AIM-260 JATM

Joint Advanced Tactical Missile (JATM)
Beyond-visual-range air-to-air missile (BVRAAM)
Americká řízená střela vzdušných soubojů budoucnosti

Z analýz soubojů stíhačů posledních 40 let Američanům vyšlo budoucí stanovisko: Ideální řízená střela budoucnosti by měla mít dosah 300 km a měla by sledovat cíl ve více (až třech) spektrech elektromagnetického záření. Vývoj nové řízené střely AIM-260 JATM se pokouší tomuto ideálu přiblížit.

Řízené střely druhu BVRAAM jsou středního a delšího dosahu než krátkodosahové, tepelně naváděné rakety stylu Sidewinder, jež hrály první housle ve vzdušných soubojích 60. až 80. let. Střela JATM je však radarově naváděná na cíl jako většina BVRAAM střel. Zbraň vyvíjí americký Lockheed Martin. Bude mít úkol nahradit v budoucnu současnou AIM-120 AMRAAM ve všech jejích rolích hlavní letecké zbraně. Americký Raytheon současně vyvíjí alternativu Long-Range Engagement Weapon (LREW).

JATM má sloužit všem dosavadním a budoucím stíhačům a víceúčelovým letounům Ameriky, tedy stíhačce F-22, víceúčelovému F/A-18E/F a dalším odrůdám F-35 plánovaným na později.

Program vývoje AIM-260 započal teprve 2017 jako odpověď na několik vyspělých vzdušných raket Číny. Rusové se také o něco takového snaží, ale naštěstí nestíhají a kdo ví, jak to s nimi vůbec dopadne. Indové se snaží o totéž se svojí novou budoucí raketou Astra Mk III, ale technologicky jsou o jednu generaci raket pozadu. Nová raketa USAF je již letově testována a do sériové výroby má vejít až 2026.

Zatím je o ní všechno utajováno, snad jedině víme to, že má mít podobné rozměry jako současný Amraam. Zatím nejlepší protivzdušná zbraň s největší „no-escape“ zónou zaručeného zničení je západoevropský Meteor, takový technologický superman leteckých soubojů. Americká AIM-260 se chce Meteoru vyrovnat a dost možná ho i překonat. Z toho, co o vývoji nové zbraně řekl americký generál vyplývá, že technici zatím mají co dělat, aby se raketa meteoru vůbec vyrovnala!

A proto bude AIM-260 také jako Meteor hnána kupředu náporovým motorem typu ramjet, avšak již dnes je omezena rozměry, neboť její rozměry jsou pevně dány rozměry zbraňových šachet letounů F-22 a F-35 z důvodu zpětné kompatibility. S touto střelou má snad prý dokonce ožít stará F-15 jako osvěžená F-15EX Advanced Eagle amerického letectva!

Každopádně ramjet sníží spotřebu paliva a zvýší dolet a střela možná, dle technicko-fantastického bulváru (v 2021) snad prý bude mít duální navaděč, kombinující radiolokační a infračervený přístup. Střela dostane obousměrný datalink (rádiový spoj) pro korekci letu střely z radaru mateřského letounu. Její klíčovou devízou, českému amatérovi méně patrnou, bude NCW (Network Centric Warfare) přístup, totiž boj za využití robustní počítačové sítě pro získání informační nadvlády nad protivníkem podobně, jak to dnes dělají francouzské střely MICA. JATM zdaleka nebude ještě tak vyspělá, jako budoucí střely Ameriky plánované přijít až po 2030.

Zdroje

https://www.airandspaceforces.com/new-official-art-reveals-advanced-f-22-capabilities-possibly-jatm/

https://www.globalsecurity.org/military/systems/munitions/lrew.htm

https://www.quora.com/Will-the-AIM-260-JATM-be-the-best-Air-to-air-missile

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud s nimi budeme bojovat stejnými zbraněmi, budeme mít i stejné ztráty.
zbraňoví konstruktéři