AHED 8×8

Experimental diesel-electric hybrid APC/IFV

Ahed je technologickým demonstrátorem hybridního elektrického osmikolového pěchotního vozidla nesoucího pokročilé technologie budoucnosti. Vyvinul ho U.S. General Dynamics Land Systems spolu s National Automotive Center, s Tank-automotive and Armaments Command a s australskými a kanadskými instituty ho po 2007 používá jako experimentální vozidlo pro IFV budoucnosti. Jeho předchůdce, hybridní pásové M113 existovalo již v roce 1983.

Jeho motor vyvine výkon 536 koňů a spolu s půl- až minutovými vzplanutími elektromotoru je výkon vytažen na 850 koňů. Účelem tohoto experimentu bylo vyvinout vysoce upravitelný návrh vozidla s velmi nízkým profilem. Jeho volitelná světlá výška se pohybuje mezi 13 až 58 cm.

Vůz s náhonem na všech osm kol je také hybridní co do řízení směru. Pomocí diferenciálů a nezávisle ovládaných kol může docilovat řízení jako pásová vozidla. Může v rychlosti zatočit o třetinu těsnější zatáčku než jiné 8x8 vozidlo a může dokonce zatáčet i ve stání na místě jako tank.

Z toho vyplývá i náhon na volitelné nápravy, čehož by se dalo využít při poškození některých kol např výbuchem miny. 

Ahed může jet ve třech hybridních stupních diesel-elektrického pohonu, tedy i bez baterie. Naopak pouze na baterii při rychlostech do 30 km/h jede takřka bezhlučně. Při deceleraci a v stání neustále dobíjí šest NiMH baterií.

Další výhodou je zvýšený užitný prostor pro rozměrný náklad naložený rozměrnými zadními dveřmi. Tři členové posádky jsou umístěni vedle sebe a okolí sledují virtuálními okny přes panoramatický kamerový systém.

Vozidla AHED jsou navrhována pro strategickou mobilitu pomocí letounů C-130 a váží 14 až 18 tun. Plánována je i varianta zdravotnická a varianta s přední kabinou pro maximalizaci prostoru pro posádku.

Kostra je hliníková s přidaným kompozitním pancířem. Všechny jeho výkony se poměřují s referenčním LAV III kanadské armády (v Austrálii ASLAV), pročež Ahedy mají být samozřejmě nakonec ve všech ohledech lepší.

Zdroje

https://defense-update.com/20070219_ahed_8x8.html

https://www.researchgate.net/figure/Cell-to-Module-to-Battery-Pack-in-the-AHED-8x8_fig3_266640712

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nouze je matkou tvořivosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren