Zaha MAV

Marine assault vehicle
Turecké vyloďovací vozidlo

Nové obojživelné vyloďovací vozidlo tureckého námořnictva bylo vyvinuto tureckou zbrojní společností FNSS a odhaleno teprve 2019. Je určeno pro jakékoli obojživelné operace pěchoty. Jeho návrh však je zcela starý, dalo by se říci klasický pro všechna vyloďovací vozidla NATO předchozí generace.

Zaha MAV je ovládáno posádkou tří a vnitřní prostor pojme dalších 21 vojáků výsadku. Ti se vyloďují po vozidlem operované rampě. Nejvyšším bodem uprostřed je pozice střelce s 12,7 mm kulometem a 40 mm granátometem.

Hliníkové tělo korby poskytuje posádce základní ochranu vůči ručním zbraním a výbuchům min, chrání posádku uvnitř před účinky CBRN a pro svoji ochranu je vozidlo vybaveno systémem zadýmovacích granátometů. Balistickou ochranu lze stupňovat přidanými pláty pancíře.

Výbavu tvoří infračervený kamerový přehledový systém kolem vozidla, klimatizace, automatické hašení a potlačování výbuchů. Vozidlo je možno použít také jako vyvíječ kouřové clony, k tomu je zařízeno vybavením na hnání paliva do výfuku.

Pohonem je vznětový motor s automatickou převodovkou. Ve vodním módu je stroj poháněn dvěma záďovými tryskami, které ho ženou nadstandardní rychlostí plavání 12 km/h.

Vozidlo se vyskytuje ve více variantách: APC, velitelské, odminovací a vyprošťovací.

Zdroje

https://www.army-technology.com/projects/zaha-marine-assault-vehicle/

https://www.janes.com/article/88248/idef-2019-zaha-marine-assault-vehicle-makes-debut

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud jsme jediní, kdo se může ptát, pak je to naše povinnost.
NatGeoTV