ZTZ-59 HIFV (Norinco)

Heavy tracked infantry fighting vehicle
Čínské staronové těžké bojové vozidlo pěchoty

ZTZ-59 HIFV je zkusmým staronovým těžkým bojovým vozidlem Číny na základě těch starých sovětských. Hlavní čínský zbrojař Norinco ho předvedl 2016, takže jak to v Číně chodí, vyvinuto bylo nejpozději o dva roky dříve.

Jde o těžké pásové bojové vozidlo vycházející ze sovětského tanku T-54 starého 60 let. Nejde o vozidlo svého druhu příští generace, ale naopak je pokusem, zda těžká stará vozidla lze modernizovat, aby jakž takž obstála jako těžká a přitom levná řešení v moderních konfliktech ve velkých počtech. ZTZ-59 HIFV je pokusem naučit starého psa novým kouskům.

40tunové(!) pásové vozidlo bylo od původního T-54 úplně překopáno. Motor byl přesunut vpřed, posílen boční pancíř a instalovány byly zadní dveře k dispozici sedmičlennému výsadku pěchoty.

Z původní bojové tankové části zmizela omužená tanková věž a byla nahrazena zbraňovou stanicí vyzbrojenou 30 mm kanónem, novější elektrooptikou a pátracími světlomety. ZTZ-59 je ovládáno posádkou čtyř.

Motorem je čínský kapalinou chlazený V-12 diesel o výkonu 520 koňů a jako těžké (H)IFV ZTZ-59 není obojživelné.

Takto má být jako staronový pokus určeno pro export méně zámožným armádám středního východu. Účelům vlastní lidové armády Číny bude nasazeno daleko schopnější HIFV VN12. Různých druhů vozidel podle čínského základu Type-59 bylo vyrobeno přes 10 000 kusů a jsou v inventáři všech chudších zemí JV Asie a mnoha afrických, takže tento počin rozhodně má svoje ekonomické odůvodnění.

Specifikace

Hmotnost 40 t; délka 6,04 m; posádka 4; rychlost 50 km/h; dojezd 430 km;

Zdroje

https://www.popsci.com/china-has-fleet-new-armor-vehicles/

https://en.wikipedia.org/wiki/Type_59_tank#Variants

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nouze je matkou tvořivosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren