ZBD-05

Type 05 / ZBD-05 / ZTD-05
Amphibious infantry fighting vehicle
Čínské obojživelné bojové vozidlo pěchoty

Rodina čínských vozidel 05 je vyvíjena čínským gigantem Norinco a zahrnuje ZBD-05 výsadkové vozidlo a ZTD-05 lehký výsadkový tank pro potřeby Čínské osvobozenecké armády. Podobně jako americké EFV je určeno k vyloďování za horizontem.

Rodina vozidel 05 je zacílena především na rychlost. Hladký design vozidla, zatažitelné pásy a dvě výkonné vodní trysky dovolují hladké klouzání po hladině až rychlostí 25 až 45 km/h. Podobně jako EFV / AAAV, vozidlo se konstrukčně spoléhá na hydrodynamický vztlak, pro správnou plavbu tedy musí být ve stálé rychlosti. K tomu má navýšen operační dojezd na 500 km a pohon ve vodním módu třikrát výkonnější než v suchozemském. Se západními vozidly stylu AAV sdílí také usazení pohonné jednotky vpředu a prostoru pro výsadek vzadu. Co do principů a designu tedy Číňané až nestydatě kopírují americké návrhy, včetně vyhotovení transformačních klapek částečně měnících tvar vozidla ve vodě, které snižují tření v mořském módu a kde je inspirace americkým EFV čistě na základě vzhledu, do očí bijící.

Varianta IFV (ZBD-05) je více vhodná pro obojživelné operace. Má dvojmužnou zbraňovou věž s 30 mm kanónem, spřaženým 7,62 mm kulometem a protitankovými řízenými střelami HJ-73C, které jsou čínským vylepšením sovětského systému Malyutka a v západní terminologii by se daly označit za po drátě vedený princip SACLOS. Kromě tříčlenné obsluhy je převážen sedmi až osmičlenný výsadek.

Varianta lehkého tanku (ZTD-05) používá drážkovaný 105 mm kanón se schopností střílet APFSDS, HE, HEAT střelivem a také čínskými laserově naváděnými ATGM. Tyto řízené střely dovolují plovoucímu vozidlu postřelovat cíle na pobřeží, tedy v situaci, kdy by se klasická střelba vlivem mořských vln míjela účinkem a pálila vysoko nad vozidla na břehu.

Cimrman - A střílí vysoko nad něj

Dále je zde spřažený kulomet a střešní protivzdušný 12,7 mm kulomet.

Dále existuje varianta obojživelného velitelského stanoviště a obojživelného vyprošťovacího vozidla rodiny Type 05. S vozidly Type 05 operuje výhradně Čína, avšak existují mírně modifikované varianty pro export, s nimiž pod názvy VN16 a VN18 operuje venezuelské námořnictvo.

Specifikace

Představeno 2006; hmotnost 26 tun; délka 5,18 m; posádka 3-4 + 8; varianty zbraní od kulometu 12,7 mm až po 30 mm kanón i drážkované 105 mm dělo; pohon diesel 550 koňů; výkon ku hmotnosti 21 koňů na tunu; rychlost 65 km/h (po silnici), 45 km/h (vodou); operační dojezd 500 km.

Zdroje

<https://www.globalsecurity.org/military/world/china/type-05-zbd-05.htm>

<https://www.armyrecognition.com/china_chinese_light_armored_armoured_vehicle_uk/zbd-05_zbd05_zbd2000_amphibious_armoured_infantry_fighting_vehicle_data_sheet_specifications.html>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Reakce přichází až když problém klepe na dveře.
Jiří Šedivý