ZBD-04

ZBD-04 / Type 97 / ZBD 97 / WZ502
Infantry fighting vehicle
Čínské obojživelné bojové vozidlo pěchoty

Čínské bojové vozidlo pěchoty ZBD-04 nese průmyslové označení WZ502 a sdílí podobnost v návrhu s ruským BMP-3 či BMD-4. V čínské lidové armádě je umisťováno od 2004 a jak je u Číňanů obvyklé, oficiálně uvedeno bylo až potom 2006. Kromě IFV existuje také varianta vyprošťovacího vozidla (ARV). Nejmodernější vývojová verze nese označení ZBD-04A. Počátečním návrhem byl Typ 97.

S ruskými vyloďovacími vozidly sdílí ZBD-04 podobnost nejen vzhledovou, ale i jeho role v boji je vyloďování pěchoty z plavidel na moři na pevninu. K tomu má dvě postranní záďové vodní trysky.

Tříčlenná posádka ZBD-04 je v klasické sestavě řidič, velitel, střelec a kromě ní vozidlo veze sedmičlenný výsadek. Velitel a střelec jsou umístěni v dvojmužné zbraňové věži. ZBD-04 sdílí onu zvláštnost s některými jinými asijskými vozidly, že má v korbě rozmístěny střílny, jimiž může šestičlenný výsadek nerušeně a vozidlem kryt postřelovat okolí z útočných pušek.

Hlavní zbraní je 100 mm drážkované dělo, stabilizované ve dvou osách a schopno střílet HE-FRAG (tříštivou) a ATGM municí typu 3UBK10. Tříštivé střely mají efektivní dostřel 4 km proti lehce pancéřovaným cílům při kadenci 10 výstřelů za minutu. Řízené střely 3UBK10 patří do sovětské rodiny protitankových laserem naváděných střel 9K116-1 Bastion, AT-10 Stabber, 9K118 Sheksna (AT-12 Swinger), ovšem upravené pro drážkovaný kanón. Tyto dokáží postřelovat těžce pancéřované cíle a opevnění, stejně jako vrtulníky do vzdálenosti 4 km a dokáží prorazit pancíř ekvivalentu 600 mm RHA. ZBD-04A má také sekundární zbraň, jíž je 30 mm spřažený kanón s kadencí 300 ran v minutě a dostřelem 2 km a jak je oblíbené u ruských pěchotních vozidel, je tu ještě terciární spřažená zbraň, jíž je 7,62 mm kulomet.

Podle podobnosti se svými ruskými protějšky se věří, že čínské ZBD-04 chrání posádku společným neupřesněným systémem NBC ochrany. Vozidlo údajně nemá aktivní systém ochrany, ale k dispozici je varovný systém před ozářením laserem a na fotkách je patrný systém protiopatření v podobě zadýmovacích granátometů, po třech na každé straně. Balistická ochrana vozidla není známa, ale prostým pohledem západní analytici odhadují, že půjde nejspíše o ochranu proti průbojnému střelivu 20-25 mm zpředu a odolnost do 14,5 mm po stranách vozidla.

Pozorovací techniku a systém řízení palby vozidlo sdílí velmi obdobné ruskému BMP-3. Půjde tedy o soustavu tří periskopů a obraz zesilujícího zařízení nočního vidění. Střelec a velitel mají každý svoji vlastní kombinaci noční / denní optiky. Systém řízení palby zahrnuje balistický počítač, stabilizátor zbraní a laserový dálkoměr.

Číňané postupně rozvíjejí další varianty vozidla, jako třeba variantu s HJ-8 řízenými střelami, neobojživelnou a lépe pancéřovanou variantu, průzkumnou a dokonce exportní variantu s explozivním reaktivním pancířem.

Zatím jediným operátorem je čínská armáda v počtu 400 kusů.

Specifikace ZBD-04A

Ve službě od 2004; hmotnost 24 tun; délka 7,14 m; posádka 3 + 7; 30 mm kanón i drážkované 100 mm dělo, ATGM; pohon diesel 670 koňů; výkon ku hmotnosti 27,9 koňů na tunu; rychlost 75 km/h (po silnici), 8 km/h (vodou); operační dojezd 500 km.

Zdroje

<https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=626>

<https://www.armyrecognition.com/china_chinese_light_armored_armoured_vehicle_uk/zbd-04_zbd97_armoured_infantry_fighting_vehicle_technical_data_sheet_specifications_information_uk.html>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Reakce přichází až když problém klepe na dveře.
Jiří Šedivý