Wolfdog (Zetor)

Infantry fighting vehicle
České bojové vozidlo pěchoty pásové

Český (brněnský) výrobce úspěšných traktorů protentokrát míří mezi výrobce obrněných vozidel. Jeho projekt Wolfdog je popisován jako projekt rodiny pásových vozidel. Informace jsou zatím kusé, dají se čerpat pouze z produktového letáku. Tím se vozidlo neodlišuje od jakéhokoli moderního západního pásáku dneška. Snad velmi vysokou balistickou ochranou.

Bojové vozidlo pěchoty je navržené kolem 2020 tak, aby zůstalo aktuální do 2050. Na papíře ho Zetor s velkou pompou představil již 2017, nicméně o jeho realizaci je ještě v 2022 ticho po pěšině. V návrhu sdílí dnes moderní modulární přístup, takže pojezdový základ může být pomocí modulů napasován do mnoha specializovaných rolí. Výrobcem nadnesené varianty určení jsou zatím původní transportér, vozidlo pro zdravotnickou evakuaci, ženijní a vyprošťovací vozidlo.

Pojezdový základ je řešen velmi komfortně, využívá hydropneumatického odpružení podvozku, čímž se řadí mezi málo vozidel světa, které při jízdě vypadají, jako že plují terénem. Díky tomu bude mít vozidlo stavitelnou světlou výšku. Výška jízdy se bude moci ladit za jízdy, jiná na silnici a jiná v terénu.

Motor je řešen jako powerpack a poskytuje vozidlu výkon 800 kW. Bude mít alternativní elektropohon, čímž po určitou omezenou dobu bude moci jet na baterie zcela tiše.

Se zbraněmi dosud není úplně jasno. Rozpětí je široké, od kulometu ráže 12,7 mm až po 120 mm dělo a to lafetované jak v bezposádkových stanicích, tak v omužených zbraňových věžích.

Také balistická ochrana vozu má být modulární. Zetor zatím udává maximální úroveň ochrany Wolfdogu až na STANAG 4569 LEVEL 5 a uvádí ještě další možnosti rozšíření v budoucnu. Neví se, jak ze stran, ale přinejmenším zepředu by vozidlo mělo vydržet zásah průbojným střelivem z 30 mm kanónu. V brožuře je dokonce zmínka o časem přibudoucí ochraně až proti 57 mm kanónům, ale to asi nelze brát příliš vážně. Také dvojitá pancéřová podlaha naznačuje slušnou ochranu (4a, 4b) proti minám o ekvivalentu 10 kg TNT. Výrobce zmiňuje blíže neuvedený aktivní systém ochrany, aspoň vůči hrozbám typu RPG.

Prostor pro výsadek počítá s vysokými vojáky dnešní Evropy, výška zevnitř má dělat snad 190 cm! Obsluha vozidla je tvořena třemi členy a vzadu se má vejít 8 až 9 vojáků výsadku (podle dílčí konfigurace).

Hmotnost Wolfdogu se má pohybovat v rozemí 38 až 49 tun. Délka 7,84 m. Maximální rychlost pásáku je nastavena na 70 km/h a dojezd potom je 600 km. Bez přípravy má vozidlo umět brodit vodní toky do 1,2 m hloubky.

Zdroje

https://www.zetorengineering.cz/cs/projects/wolfdog/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk se poučuje ne tím co slyší, ale tím, co vidí.
japonské přísloví