Warrior 2000

Infantry fighting vehicle
Britsko-švýcarské bojové vozidlo pěchoty

Warrior 2000 byla nejnovější varianta původního britského pěchotního vozidla Warrior, která byla britským výrobcem BAe/Alvis 1998 ušita na míru požadavkům švýcarské armády. Warrior je slavným britským IFV z 80. let.

Warrior 2000 zahrnoval hned několik zásadních vylepšení: Měl celohliníkovou korbu s přidaným pancéřováním, digitální systém řízení palby, silnější motor a zbraňovou věž Delco nebo Land Systems Hagglunds E30 a výkonnější hlavní zbraň - 30 mm chaingun ATK Bushmaster. Hlavní kanón má volitelné tři kadence mezi 200 až 400 ranami v minutě. Sekundární zbraní je spřažený kulomet 7,5 mm.

Řidič má k dispozici přední poklop a přehled pomocí soustavy tří denních periskopů. Střelec využívá infračervené hledí a o situační povědomí velitele se stará sestava osmi periskopů a jedné kamery nad hlavním kanónem. Tato kamera má schopnost automatického sledování cíle a byla zásadním požadavkem švýcarské armády pro postřelování vrtulníků.

Tělo Warrioru 2000 je o něco delší a je zde využit částečný stealth přístup. Vnější plochy jsou hladké a rovné, hrany jsou kosé, kde to jenom bylo možné.

Pancéřování Warrior 2000 představuje balistickou ochranu proti 30 mm AP střelivu zpředu, přičemž dodatečnou ochranu je možno ještě vystupňovat, jak je u britských Warriorů obvyklé. Po každé straně vozidla jsou čtyři tuby elektronicky řízených zadýmovacích granátometů.

Warrior 2000 má také novější pásy, které snižují hluk za jízdy a mají nižší servisní náročnost.

Obslužnou posádku tvoří standardní tři členové, plus vzadu je prostor pro výsadek sedmi plně vyzbrojených vojáků. Ti opouštějí vozidlo po vozidlem operované vyloďovací rampě. Situační video přehled je distribuován také výsadku, což byl v té době vysoký nadstandard. Výsadek si může volit obraz z více kamer vozidla.

Do standardní výbavy spadá klimatizace, filtrační NBC ochrana, protitříštivé vložky, automatické hašení požárů a zadní TV kamera pro řidiče.

Zklamání nastalo v momentě, kdy se švýcarská armáda nakonec rozhodla pro jiné řešení a zvolila si švédské CV90. A tak Warrior 2000 zůstal jenom prototypem, který je výrobcem nabízen pro export dodnes. Nicméně, základ vozidla Warrior samotný je velice slavnou platformou, z nějž je odvozeno mnoho dílčích podtypů a je v užívání mnoha armádami světa dodnes. Jenom pro britské potřeby bylo všech variant vozidla Warrior celkem vyrobeno 789 kusů.

Specifikace

Hmotnost 31,5 tun; délka 7 m; posádka 3+7; motor 650 hp; silniční rychlost 75 km/h, dojezd 600 km;

Zdroje

http://www.army-guide.com/eng/product664.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Warrior_tracked_armoured_vehicle#Variants

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Prostořekost potápí lodě.
NSA, CIA