WS-2D (WeiShi-2)

Guided Multiple Launch Rocket System
Čínský samohybný dělostřelecký raketomet

Čínský raketový systém WS-2 byl vyvinut China National Precision Machinery Corporation v Pekingu před 2004. Je určen k ničení statických cílů velikosti letecké základny v hloubi území nepřítele. Jeho základní rakety WS-1 byly vyvinuty v 80. letech. Existuje však hlavně kvůli pokročilejším raketám WS-2D vyvinutým v letech 2004-2008.

Zbraňová část spočívá na 400 mm raketách nesených v kontejnerech po šesti kusech. WS-2 byl od začátku vyvíjen jako vysoce jednoduchý na provoz a údržbu s důrazem na dlouhý dostřel, nízký reakční čas a jednoduché ovládání při vysoké přesnosti. Může odpalovat pět typů raket, z nichž nejpokročilejší jsou satelitně naváděné WS-2D s dosahem 400 km. Rakety jsou nejdříve naváděné inerciálně, ale ve střední fázi letu přepínají na satelitní navádění. Nabízí se i možnost rakety řídit manuálně v terminální fázi letu. Kruhová odchylka od cíle ve vzd. maximálního dosahu je 0,3% (což je hodně!). Rakety mají maximální dolet 200 km. Lze použít více druhů bojových hlavic jako tříštivotrhavé, zápalné, kazetové, protitankové s vlastním naváděním. Od 2008 existují hlavice se speciální protiradarovou submunicí, které nesou tři dílčí UAV. WS-2 rakety jsou 7,3 m dlouhé, váží 1280 kg z čehož 200 kg připadá na bojovou hlavici. Rakety mohou být odpalovány v salvě po šesti vteřinách mezi odpaly. Rakety mají dlouhý minimální dosah 70 km.

Jeden odpalovač veze šest raket. Rakety jsou odpalovány vertikálně, pročež je odpalovač vybaven hydraulickými stabilizátory vozidla. Systém může operovat v podmínkách až do nadmořské výšky 3,5 km, za teplot -40 až 55°C. Vozidlo operuje posádka tří v nepancéřované kabině. Čas potřebný na rozvinutí do palebné polohy činí 12 minut.

Pojezdovou část MLRS tvoří osmikolový Taian TAS-5450A náklaďák s dobrou schopností v terénu a hmotností 25 tun. Je poháněn vzduchem chlazeným diesel motorem. Odpalovače pracují v tandemu s muničními vozidly vybavenými ládovacím jeřábem. Typická baterie systému WS-2 sestává z jednoho řídícího vozidla, šesti odpalovačů a 6-9 muničních/podpůrných vozidel.

Systém je nabízen pro export. Kromě Číny je dalším operátorem zatím Súdán a Maroko.

Specifikace

Hmotnost 40 t; délka 12 m; posádka 3; Deutz diesel 517 hp; rychlost 80 km/h; dojezd 800 km;

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/china_artillery_vehicles_and_weapon_systems_uk/ws-2_guided_mlrs_mglrs_multiple_launch_rocket_system_data_sheet_specifications_pictures_video.html

http://www.military-today.com/artillery/ws2.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Weishi_Rockets

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nová vědecká pravda nevítězí tak, že oponenty přesvědčí a ukáže jim světlo, ale spíše tak, že její oponenti postupně vymřou.
Max Planck