WR-40 Langusta 122mm

Self-propelled multiple rocket launcher
Polský samohybný dělostřelecký raketomet

Za vývojem velmi svižného raketometu útlé ráže 122 mm stojí  hlavní polský  zbrojař Huta Stalowa Wola. Prototyp byl hotov roku 2006 a do armády Polska se dostával od 2010. Raketomet WR-40 bude polskou armádou nasazován  k  postřelování dělostřeleckých pozic nepřítele, těžké techniky,  opevnění  a center odporu, k přímé palebné podpoře na velkou dálku. 

Langusta vzdáleně vychází z proslulého sovětského raketometu války v Afghánistánu BM-21 Grad,  ovšem jeho technologie byly pro Langustu samozřejmě silně modernizovány. 

Langusta WR-40 má oproti svému vzoru především moderní digitální systém řízení palby a navigační systém Talin 5000. Dále jsou na palubě všechny výhody moderního spočítačování,  tedy komunikační systém, digitální interkom FONET, velící systém digitálního bojiště s multifunkční ovládacím panelem a terminálem  DD9620T s joysticky. 

Raketomety Langusta operují v dělostřeleckých bateriích,  z nichž jedna taková se skládá z řídícího stanoviště,  vozidla obsluhy,  velícího a průzkumného vozidla,  vozidla meteorologického průzkumu,  případně zásobovacích vozidel  a především s několika více samotnými vozidly odpalovačů systému WR-40 Langusta.

Kontejner na mobilním odpalovači  jímá  40 šachet pro rakety. Systém může vystřelovat původní rakety pro BM-21,  ale dnes už spíše novější rakety Feniks-Z. Rakety  mají hlavice s  tříštivou naloží, jedna váží 66,4 kg a jejich dosah je 42 km. Rakety jsou odpalovány v úhlu náměru kolem 50°.  Nové rakety  jsou nabíjeny posádkou manuálně během sedmi minut.  Celá salva 40 raket je vypálena za 20 sekund. 

Modernizaci se neubránila ani pojezdová část: místo  stařičkého sovětského náklaďáku Ural-375D, byl použit Moderní 6 x 6 náklaďák Jelcz P662D.35-M27. Pohonnou jednotkou je vznětový čtyřválec IVECO  o výkonu 259 kW (350 koňů). Stroj se snaží o co nejlepší  pohyblivost v terénu,  pročež je vybaven dojezdový mi jádry pneumatik kombinovanými s centrální kontrolu tlaku v nich. Vůz se dovede brodit vodou do slušné hloubky 1,2 m. Zcela uzavřená a slabě pancéřovaná kabina pojme hned 6 vojáků. Kabina je klimatizovaná a poskytuje posádce ochranu před prostředky hromadného ničení (CBRN) a také balistickou ochranu na úrovni NATO standardu STANAG 4569 Level 1, tedy pouze vůči útočným puškám se standardním přelivem,  ale i to je u samohybného dělostřelectva dobré.

Raketomet je strategicky mobilní (transportovatelný vzduchem) pomocí letounů C-130 Hercules. 

Specifikace

Hmotnost 17,1 - 20 t; délka 8,6 m; silniční rychlost 85 km/h; dojezd 650 km;

Zdroje

https://www.army-technology.com/projects/langusta-wr-40-rocket-launcher/ 

http://www.military-today.com/artillery/wr40_langusta.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Rady od starších generací jsou zbytečné, protože každý musí udělat zkušenost sám, aby pro něj byla dostatečným stimulem k poučení se na celý život.
DigCest