R-77 / AA-12 Adder
Radar homing beyond-visual-range air-to-air missile
Ruský Amraam
Po nastolení základní zbraně vzdušných soubojů Američanů AIM-120 AMRAAM to potřebovali Sověti nějak kontrovat a vyvinuli Vympel R-77 - ruský Amraam. R-77 byla vyvíjena od 1982 a nastoupila pak jako hlavní zbraň stíhačů MiG-29 a Su-27/30 až po pádu železné opony. Novější verze R-77-1 byla 2015 používána k ochraně leteckých konvojů v Sýrii.
Rusové raketu zamýšlejí používat na strategických i taktických letounech jako zbraň stíhačů stylu fire-and-forget a snad prý dle tvrzení generála Sokolovského i na ničení vzdušných hrozeb dlouhého a středního doletu. Takže má být používána i pro likvidaci přilétajících AIM-120 AMRAAM samotných. Jako protiváha Amraamu, R-77 využívá inerciální navigace a radarového navedení na cíl. S vlastním letounem komunikuje rádiově, ale především aktivně využívá radar ve své vlastní hlavici.
Střela ničí cíl výbuchem expandujícího válce střepin hnaných výbuchem nálože a spuštěným laserovou roznětkou měřící blízkost k cíli. Tak prý byla už použita i na ničení řízených projektilů dělostřelectva. Exportní varianta RVV-AE má mít dosah 70 km. Výrobce Vympel trpí nedostatkem financování, pročež říká, že jinak by stvořil raketu ještě mnohem schopnější, která by proslula více než americké AIM-120.
Dnes se nalézá v aktivní výzbroji ruského letectva, jmenovitě strojů Su-27, MiG-29, MiG-31 a dále Su-30Mk2, jež Rusko prodává / pronajímá. Také čínské letouny J-11 jí mohou být vyzbrojeny. Její použití je podmíněno výkonnými radary, které tyto letouny mají. R-77 vlastně doplňuje kratší tepelně naváděnou a převratnou R-73 u všech letounů ruského původu. Jako k prvnímu zákazníkovi se střely dostaly 2002 do letectva Indie.
Existuje samozřejmě více variant a vývojových verzí, z nichž ta s prodlouženým doletem má dosah až 160 km (Povyshenoy Dalnosti). Tyto střely jsou svými vlastnostmi prý podobné starším a výkonným střelám AIM-54 Phoenix z éry F-14.
Rusové vždy razili cestu sestřelování letadel párem stejných raket, kdy každá je navedena na cíl jiným způsobem. Existuje tak R-77 s infračerveným koncovým navedením. A k tomu rusáci samozřejmě barvitě popisují neudálou historku, jak americká stíhačka snažící se uniknout jednomu druhu navádění, vmanévruje se do rány druhé střele s druhým způsobem. Obě zdokonalené varianty The RVV-SD, a RVV-MD bývají s oblibou používány na Mizích -35 na moskevské letecké show MAKS.
Tyto dvě varianty obě váží 190 kg, přičemž u základní R-77 je tomu 175 kg. Rakety jsou dlouhé přes 3,6 až 3,7 m. Bojová hlavice tvoří okolo 22 kg výbušniny. Varianta zvaná izdeliye 180 má být hlavní výzbrojí pro střední vzdálenost letounů PAK FA (T-50 alias Su-57). Ta využívá elektronicky snímkovaného radarového obrazu ve vlastní hlavici a má jiné tvary aerodynamických ocasních křidélek, pomocí nichž raketa zatáčí a tato je navržena svojí schopností přebít americký AIM-120 Amraam.
Raketa je vypuštěna ve stylu fire-and-forget, kdy je na dlouhou vzdálenost navigována inerciálně a posléze si sama aktivně vyhledává cíl.
Nakonec Sověti už jako Rusové v 90. letech vyvinuli variantu podobnou evropským střelám Meteor, R-77M hnané náporovým motorem ramjet, což byl tehdy svatý grál řízených střel. Ruský princip rakety se tehdy snad prý oficiálně dostal do Číny, kde Číňané, na licenci nehledě, započali novou éru čínských Amraamů PL-12/SD-10 takzvaných Sino-AMRAAMs.
V poslední době byly R-77 naostro k vidění 2016 v Syrii, kam se dostaly jako součást výzbroje expedičních ruských sil (hlavně na letounech Su-35S).
Střely variují napříč variantami snad opravdu všemi parametry, jednotlivé R-77 se tak liší aktivní/pasivní hlavicí, dále radarovým/tepelným koncovým navedením, dále raketovým pohonem nebo ramjetem a samozřejmě platformou typického odpaliště (letoun / loď / země).
Různé varianty R-77 se nalézají ve výzbroji snad půli zemí světa (té východní půlky, co používá ruské letouny). A tak zdaleka největším uživatelem je letectvo Indie.
Zdroje
https://en.missilery.info/missile/rvv-cd
https://nationalinterest.org/blog/reboot/russia%E2%80%99s-highly-maneuverable-r-77-missile-bad-news-nato-192380
https://weaponsystems.net/system/665-Vympel%20R-77
http://www.ausairpower.net/APA-PLA-AAM.html#mozTocId835567