Viper IFV

Infantry Fighting Vehicle
Pakistánské diskutabilní pěchotní vozidlo

Viper, odhalený 2018 pakistánskými Heavy Industries Taxila je dalším vývojem pakistánského transportéru Talha a ten byl rovněž podnikem Heavy Industries Taxila vyvinut jako vylepšení stařičkého amerického transportéru z války vietnamské M113.

Viper je bezpochyby nejlepším následovníkem právě pro svoji posílenou bojovou roli. Jeho výzbrojí je elektronicky ovládaná zbraňová věž, která disponuje ruskými zbraňovými systémy. Jde o 30 mm kanón 2A42, nad ním 12,7 mm kulomet NSV a do třetice dvě protitankové řízené střely Konkurs-M. Střelec a velitel tak mají k dispozici elektrooptické tepelné hledí a pro noční pozorovací mise je zde stožár s veškerou optronikou.

Kromě obslužné posádky tří uveze Viper devět vojáků výsadku.

Ve své nejzákladnější podobě je však Viper značně lehký, váží pouhých 11 tun a to pro svoji pouze útočnou povahu. Výrobce tvrdí, že od uvedení v 2018 bude ještě pracovat na balistickém pancíři a vůbec lepší schopnosti přežití jak posádky tak vozidla samotného.

Při této minimální hmotnosti ho 360koňový motor Detroit Diesel žene rychlostí pouhých 62 km v hodině. Stroj je nesen pásovým podvozkem s šesti koly po každé straně.

Z dalšího vývoje v 2021 víme, že vozidlo používá slovenskou zbraňovou věž Turra 30 a má přidaný keramický pancíř a čtyři tuby kouřových granátometů. Takto váží 16 tun. Jeho ochrana má dle pakistánských diskusních fór dosahovat standardu STANAG 4569 level 4, čemuž se však opět při 16tunové hmotnosti těžko věří. Leda že by celkově bylo vozidlo značně “podvybaveno”.

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/ideas_2018_news_official_show_daily/ideas_2018_heavy_industries_taxila_unveils_new_viper_infantry_fighting_vehicle.html

https://defence.pk/pdf/threads/viper-infantry-fighting-vehicle.589101/page-3

http://www.hit.gov.pk/defence-tab.php

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nastala nová fáze průmyslové revoluce. Lidé už tolik nepotřebují ruce, aby se cítili kreativně.
Digitální Cestovatel