Varan AFV

6×6 Amphibious Armored Vehicle
Kanadské obojživelné obrněné vozidlo

Narozdíl od vozidel Hurricane a Salamander kanadského výrobce Streit Group, šestikolový Varan se soustřeďuje především na balistickou a protiminovou ochranu. Může být přizpůsoben těmto bojovým rolím, které se od něj očekávají: Velitelské stanoviště, mobilní pozorovací stanoviště, průzkum, ochrana konvojů.

Celá korba je pancéřována mohutně na úroveň normy STANAG 4569 level 4. Vozidlo tedy ze všech stran musí odolat zásahům z těžkých kulometů ruské ráže 14,5 mm s průbojným střelivem a výbuchům protitankových min o síle ekvivalentu 10 kg TNT. K ochraně proti výbuchům zespodu Varan přistupuje klasicky dnem korby tvarovaným do písmene V, kterýžto tvar rozvádí energii výbuchů do stran od posádky. Navíc může být vozidlo dovybaveno pláty přídavného keramického pancíře, které jeho balistickou ochranu ještě vystupňují zřejmě až k levelu 6.

Konstrukce vozidla jinak spočívá na klasické situaci motoru vpředu, obslužné posádky vprostřed a prostoru pro výsadek vzadu. Varan pojme celkem 10 vojáků: Řidiče, velitele a 8 členů výsadku.

Varan AFV je poháněn vznětovým motorem V6 Cummins nebo V4 Deutz s převodovkami Allisson. Ty jsou schopny 25 tun těžké vozidlo hnát silniční rychlostí 110 km/h při dojezdu 1000 km.

Může být vyzbrojen střešní zbraňovou stanicí od FN Herstal pro těžký kulomet FN M3R 12,7 mm nebo 40 mm granátomet.

Specifikace

Rok 2013; bojová hmotnost 25 t; délka 7 m; posádka 2+8; rychlost 110 km/h; dojezd 800 km;

Tak jako u všech vozidel Streit chybí více oficiálních údajů.

Zdroje

https://militaryleak.com/2018/12/09/varan-6x6-amphibious-armored-vehicle/

https://www.armyrecognition.com/united_kingdom_british_army_wheeled_vehicle_uk/varan_6x6_streit_group_amphibious_armored_vehicle_technical_data_sheet_specifications_pictures_video.html

http://www.army-guide.com/eng/product4979.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6