ammo- VULCANO

Unguided (BER) and guided (GLR) ammunition 76mm, 127mm, 155mm
Italská přesně naváděná dělostřelecká a námořní munice

2018 italský Leonardo (dříve Oto Melara) a německý Diehl Defence završili vývoj své dlouho komentované přesně naváděné munice do pozemních a námořních kanónů. 2019 nadnárodní BAE Systems úspěšně dokončil její testování s houfnicemi Denel, M109L, AGM, PzH2000 a dalšími.

Vulcano jako druh přesně naváděného střeliva představuje nízké nebezpečí vedlejších ztrát, vysokou pravděpodobnost přesného zásahu cíle a ve srovnání s podobnými střelivy jiných mocností, dle italského tvrzení, také vyšší výkon při zároveň nižší nákladnosti.

Vulcano 155mm v německé houfnici PzH2000 dokáže úctyhodný dostřel 70 km. Vulcano 127mm v námořním dělu dostřelí na 80 km.

Výrobci k navádění munice vysvětlují, že nejvyšší přesnosti je docilováno kombinací inerciálního a satelitního navádění po výstřelu a laserového nebo infračerveného v sestupné fázi letu. Vulcano 155mm munice je podkaliberní střelou s oddělitelným vodícím pouzdrem a stabilizovaná křidélky. Bojová hlavice je tříštivotrhavá - náplň tvoří trhavina obklopená předfragmentovanými wolframovými kruhy. Takto může být určena proti středně pancéřovaným vozidlům a velitelským stanovištím pěchoty. Využívá standardizovaných modulárních prachových náloží. Nemá vlastní pohon (ani BB ani RAP). Střela bez vodícího pouzdra váží 26 kg.

Střelivo Vulcano je plně programovatelné. Programming kit v každé střele může být plně integrován do SW odpalovače nebo pracovat zcela samostatně jako jednotlivý kus munice. Programovatelné roznětky v špici střely se iniciují dle výšky, kontaktu, zpoždění po dopadu, časovaně nebo autodestrukcí. Střela dovoluje výměnu dat s centrem řízení palby. Existuje také varianta s poloaktivním laserovým naváděním, která dovede zasahovat pohybující se cíle. Ta musí kooperovat s představeným navaděčem značkujícím cíl laserem.

Na cíl dopadá pod úhlem 30° až 70° a typicky vybuchuje 10 m nad zemí. Při přímé palbě může být programována jako airburst, tedy mikrosekundy po proražení pancíře vybuchující uvnitř vozidla nebo za překážkou.

Shrnuto a podtrženo, střelivo Vulcano poskytuje vyšší dostřel a přesnost při zachování kompatibility všech mechanických rozhraní s obyčejným střelivem. Z tohoto důvodu také jde o levné střelivo, neboť nábojnice neobsahuje ústrojí RAP ani BB. Vyššího výkonu je dosahováno čistě podkaliberním přístupem (jako u tankového APFSDS střeliva). Kruhová odchylka od cíle ve vzdálenosti maximálního dostřelu je udávána na pouhých 5 metrů!

Jak to u převratných technologických novinek bývá, všechny oficiální i neoficiální materiály používají značně zdrženlivé definice, takže dopátrat se detailů kolem principu prakticky nelze. Toto je maximum, co jsem ze všech zdrojů poskládal.

Zdroje

https://www.baesystems.com/en/download-en/20180620191930/1434602522105.pdf

https://www.leonardocompany.com/documents/20142/3150941

https://www.leonardocompany.com/en/products/vulcano-155mm

https://www.janes.com/article/86707/vulcano-is-qualified-idex19d5

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vítězství má tisíc otců, porážka je vždy sirotkem.
americké přísloví