VN-17

Infantry Fighting Vehicle
Čínské těžké bojové pěchotní vozidlo po vzoru západních

Čínské Norinco ukázalo prototyp svého těžkého pásového bojového vozidla pěchoty po vzoru těch západních. Řekl bych, že naoko se jednoznačně podobá CV90 nebo ASCOD. Návrh má být celý nový, nemá těžit z dřívějších čínských ani sovětských technologií. Je cílen pro export jako VN17. Zveřejněno bylo 2017 a vykazuje podobnost v konstrukci s novým lehkým tankem Číny VT5.

30tunové pásové vozidlo s kompozitním pancířem má ve všech ohledech překonat svého předchůdce ZBD-08. Čelní pancíř má vydržet zásahy průbojného střeliva ráže 30 mm.

Zároveň je vyzbrojeno 30 mm kanónem a dvěma odpalovači protitankových střel HJ-12. Sekundární zbraní je spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Má mít moderní optiku a senzory.

Je sice ovládáno posádkou tří, ale ještě veze výsadek 7 vojáků.

Motor je řešen jako powerpack z VT5 ovšem je vpředu, aby prostor výsadku mohl být vzadu. Ten má k dispozici zadní dveře s hydraulicky operovanou rampou. Motorem je čínský turbo diesel FX0012 o výkonu 1000 koňů s plně automatickou převodovkou. VN17 není obojživelné.

Jak zejména nová vojenská vozidla Číny stále podléhají určitému stupni utajování, není o něm bohužel známo více.

Specifikace

Hmotnost 30 t; délka 7,5 m; posádka 3+7; rychlost 70 km/h; dojezd 500 km;

Zdroje

http://www.military-today.com/apc/vn17.htm

https://www.defenseworld.net/news/20358/China_s_NORINCO_Demos_New_Gen_Infantry_Fighting_Vehicles_At_Armour_Day#.YHG0H8SxVzF

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ačkoli budoucnost se zdá daleko, začíná právě dnes.
Civilization 6