VN-12 (Norinco)

Heavy tracked infantry fighting vehicle
Čínské těžké bojové vozidlo pěchoty

VN12 je pokusem Číny vytvořit nové těžké bojové vozidlo po vzoru těch západních. Hlavní čínský zbrojař Norinco ho předvedl 2016, takže jak to v Číně chodí, vyvinuto bylo nejpozději o dva roky dříve.

Jde o těžké pásové bojové vozidlo, řekl bych, že naoko se jednoznačně podobá německé Pumě, aspoň co do konfigurace pancíře a umístění průduchů. Nejde o vozidlo svého druhu příští generace, ale těží z nejlepších čínských technologií posledních dekád. Jde tedy o čínské HIFV poslední generace. Je cíleno spíše pro armádu Číny, než pro export jako VN17. Pojezdová část vychází z ZBD-08 IFV.

Bojová část spočívá na dvoumužné zbraňové věži vyzbrojené 30 mm kanónem a spřaženým kulometem ráže 7,62 mm. Hlavní zbraň dovoluje postřelovat pancéřované cíle do vzd. 1,5 km.  Má mít moderní optiku a senzory. Také jsou zde odpalovače protitankových řízených střel Red Arrow 73D ATGM, jeden po každé straně věže. Jsou určeny k ničení jakéhokoli pozemního pohyblivého cíle včetně tanků na 2,8 km, bunkrů na 3 km a také níže letících helikoptér. Vozidlo si veze zásobu dalších čtyř ATGM.

VN12 je ovládáno posádkou tří a veze výsadek 7 vojáků v plné zbroji.

Co do aktivní ochrany je na vozidle vidět celkem 12 tub zadýmovacích granátometů. Posádka je chráněna systémem CBRN ochrany a je zde automatické hašení. Adoptovány byly i pokročilé elektronické systémy pro hlídání podmínek počasí, varovný přijímač ozáření laserem, polohovací a navigační systém, battle-management (velící systém) takový, aby VN12 v boji kooperovalo po boku moderních čínských tanků. Zřejmě zde bude uplatněn i nový čínský aktivní hard-kill systém ochrany GL-5. Čínská lidová armáda si s tímto vozidlem slibuje postoupit o laťku výše. Už aby jim někdo zatnul tipec.

23tunové pásové vozidlo s ocelovou svařovanou kostrou a s modulárním kompozitním pancířem splňuje balistickou ochranu na NATO STANAG 4569 levelu 3 a ochranu lze vystupňovat na level 5.

Čína s ním plánuje řešit lokální konflikty a protiteroristické operace, za což si ovšem může dosadit kdokoli cokoli, třeba obsazení Taiwanu. VN12 totiž mají vystupovat ve třech hlavních variantách dnešních válečných vozů a tedy jako transportér pěchoty, stíhač tanků se 105 mm dělem a velitelské stanoviště.

Motor je řešen jako powerpack, přeplňovaný čínský diesel o výkonu 600 koňů a VN12 jako těžké (H)IFV není obojživelné.

Jak nová vojenská vozidla Číny stále podléhají určitému stupni utajování, tak jsou zde nesrovnalosti v dostřelu zbraní a hlavně v nízké hmotnosti vozidla vůči udávanému vysokému stupni ochrany.

Specifikace

Hmotnost 23 t; délka 7,5 m; posádka 3+7; rychlost 70 km/h; dojezd 600 km;

Zdroje

http://www.army-guide.com/eng/product5713.html

http://www.military-today.com/apc/vn12.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ve vědě nejsou žádné záhady, jen věci které neznáme.
z dokumentu o nanotechnologiích